Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Českem se prohnalo intenzivní sněžení a silný nárazový vítr

Intenzívní sněhová přeháňka se přehnala Prahou. (28. března 2023) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Silné sněžení zasáhlo v úterý dopoledne většinu území České republiky. Během hodiny připadlo i několik centimetrů sněhu a v silném větru to znamenalo především komplikace v dopravě. Srážky by podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) měly ustávat večer. Meteorologové varují také před nárazovým větrem.
  9:06aktualizováno  10:24

Pásmo silného sněžení postupuje podle meteorologů od severozápadu, místy s úhrny až tři centimetry za hodinu. Do úterních 10:00 platila výstraha před silným sněžením. Pro Středočeský, Jihočeský, Pardubický, Jihomoravský, Zlínský kraj a Vysočinu platí vysoký stupeň nebezpečí.

Silnice byly na řadě míst nesjízdné. Meteorologové varují také před zhoršenou dohledností a možností vzniku kalamitní situace. Lidé by tak měli vzít v úvahu možnost náhlého poklesu dohlednosti a přizpůsobit tomu rychlost jízdy.

„Postupně ale srážky budou ustávat a oblačnosti bude ubývat. Odpolední teploty vystoupí na dva až šest stupňů Celsia, ale nárazový vítr bude pocitovou teplotu výrazně snižovat,“ uvedl ČHMÚ na Twitteru.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Pro vyšší polohy Libereckého, Královéhradeckého, Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje platí do středeční půlnoci nízký stupeň nebezpečí. Meteorologové na těchto místech očekávají tvorbu sněhových jazyků.

Do 18:00 také platí výstraha pro Vysočinu, Jihočeský, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj, kde může vát silný vítr s nárazy kolem 65 km/h.

Vítr může zkomplikovat nejen dopravu, meteorologové varují i před nebezpečím úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi. Lidé by si měli zajistit okna a dveře a upevnit volně uložené předměty. Meteorologové zároveň doporučují omezit túry na horách, zejména v hřebenových partiích.

Autor:

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.