Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Počet aktuálních případů koronaviru je rekordní, přesáhl 5000. V sobotu přibylo 175 nakažených

Testování na koronavirus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování na koronavirus. | foto: Reuters

Praha V Česku přibylo v sobotu 175 potvrzených případů koronaviru, denní nárůst je nejnižší v tomto týdnu. Za neděli laboratoře zaznamenaly zatím 68 pozitivních testů. Dál ale na rekordní hodnoty stoupá počet aktuálních případů, s nemocí covid-19 se nyní potýká 5137 pacientů.

Od začátku epidemie registrují laboratoře 18.303 pozitivních testů, 70 procent nakažených se z nemoci už vyléčilo a 390 zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k nedělním 17:30.

Denní nárůst potvrzených případů klesl v sobotu stejně jako o minulém víkendu pod 200. Ve všedních dnech se pohyboval od pondělních 209 až do pátečních 323 pozitivních testů. Páteční nárůst byl celkově třetí nejvyšší od začátku epidemie, více případů přibylo naposledy 3. dubna, a to 334. Nejvíce případů - 377 zaznamenaly laboratoře 27. března. 

Za nárůstem jsou podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové stále známá ohniska, kde se více testuje. Krajské hygienické stanice mají podle ní situaci pod kontrolou. Situace není alarmující ani podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly. Zásadní je podle nich to, že nerostou počty hospitalizovaných a lidí ve vážném stavu. V nemocnicích se podle údajů k sobotě léčilo 114 pacientů, z toho 18 bylo v těžkém stavu.

Laboratoře provedly v sobotu přes 5000 testů, zhruba o 3000 méně než v pátek. O víkendů je ale testů vždy obvykle méně. Z lidí, kteří podstoupili test, se v sobotu nemoc prokázala u 3,43 procenta. V tomto týdnu se tento podíl drží pod čtyřmi procenty, v pondělí byl pod třemi.

Nejpostiženějším okresem zůstává Frýdecko-Místecko, kde připadá v přepočtu na 100.000 obyvatel téměř 88 nových případů covidu-19 za posledních sedm dní. Následuje Kolínsko a Klatovsko s 30 nakaženými. Zhruba 26 nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel má Praha. Za posledních sedm dnů není stále žádný nový nakažený v okresech Tachov, Děčín a Jeseník.

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí představí aktualizovanou mapu okresů podle epidemické situace, takzvaný semafor. Podle Rážové bude příznivější než před týdnem. Řekla to v nedělním pořadu Partie televize Prima. Toto pondělí zařadilo ministerstvo do prvního - zeleného stupně devět okresů - jsou to Praha, Brno a Ostrava, Praha-západ a Praha-východ, Karviná, Frýdek-Místek, Jihlavsko a Prachaticko. Ostatní okresy zůstaly bílé, tedy bez rizika. V zeleně označených regionech se sice vyskytují nové případy, nemoc se ale nešíří v komunitě.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Jiří Menzel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Jiří Menzel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Jiří Menzel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...