Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Počet mrtvých s covidem překonal hranici 15 tisíc. Poslední tisícovka zemřelých přibyla za týden

Krematorium Ostrava jediné v Moravskoslezském kraji a největší v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krematorium Ostrava jediné v Moravskoslezském kraji a největší v Česku. | foto: ČTK

Praha Počet zemřelých s covidem-19 od březnového začátku epidemie choroby v Česku přesáhl 15 tisíc. Dosažení posledního tisíce úmrtí trvalo sedm dní. Nárůsty nově nakažených ale v poslední době v mezitýdenním srovnání klesají.

V Česku se koronavirem dosud prokazatelně nakazilo 924 847 lidí. Téměř 796 000 z nich se vyléčilo. V zemi je aktuálně zhruba 114 000 nakažených, většina má mírný průběh. V těžkém stavu je v nemocnicích 1044 pacientů.

Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od října a v listopadu byla několikrát překročena i hranice dvou stovek mrtvých za den. Dosavadní rekord 262 mrtvých je ze 3. listopadu. Loni na jaře přitom trvalo měsíc, než celkový počet mrtvých překročil 200 (hranice sta zemřelých byla překročena za 17 dní). 

Hranice pěti stovek zemřelých přitom padla teprve půl roku po prvním mrtvém 

s covidem, 17. září. Pak ovšem počty zemřelých začaly přibývat o stovku v řádu několika dní: hranice 600 mrtvých padla za devět dní 26. září, hranice tisíce obětí 10. října. Za dalších osm dní (18. října) bylo přes 1500 mrtvých. Od 19. října pak umíralo přes 100 lidí denně. Dvoutisícovou hranici překročil počet zemřelých 22. října, o týden později už bylo více než 3000 mrtvých.

O další tisíc se počet úmrtí zvýšil do 2. listopadu, tedy za čtyři dny. Hranice 5000 zemřelých byla překročena 7. listopadu. Za dalších pět dní již bylo více než 6000 mrtvých a 18. listopadu padla hranice 7000. Pak začalo tempo mírně klesat, přes 8000 mrtvých s covidem bylo zaznamenáno 26. listopadu, tedy za osm dní. Hranice 9000 mrtvých padla za dalších devět dní a na 10 000 stoupl počet mrtvých za deset dní 15. prosince.

Hranici 11 000 úmrtí byla překonána rovněž za devět dní (24. prosince), na více než 12 000 vzrostl počet mrtvých za osm dní a přes 13 000 úmrtí bylo po dalším týdnu. Předposlední tisícovka mrtvých pak přibyla za šest dní, poslední za sedm dní.

Německo eviduje přes 50 tisíc zemřelých

V Německu zemřelo od začátku pandemie již 50 642 lidí v souvislosti s covidem-19. Asi 83milionové Německo dosud zaznamenalo 2 106 262 osob s pozitivním testem na koronavirus. Skutečný počet lidí, kteří se virem nakazili, však bude podle expertů pravděpodobně výrazně vyšší. Řadu případů se totiž nepodaří úřadům zachytit. Z nákazy se dosud zotavilo 1 780 200 Němců.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.