Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Počet nakažených covidem-19 klesá. V pátek zatím přibylo 2151 nemocných, což je o 800 méně než před týdnem

Synlab. Laboratoř, kde se testují vzorky na covid-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Synlab. Laboratoř, kde se testují vzorky na covid-19. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Epidemie nemoci covid-19 v Česku dále zpomaluje. V pátek k 18:00 přibylo 2151 případů, zhruba o 800 méně než minulý pátek k večeru. Také aktuálně zveřejněný podíl případů na počtu provedených testů za čtvrtek je nižší oproti minulému čtvrtku i proti středě.

Klesl ze středečních asi 22,3 procenta na 21,2 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Ve čtvrtek se snížil rovněž počet hospitalizovaných. Počet úmrtí nakažených byl podobný jako ve středu.

Denní nárůst množství nakažených byl nižší i ve čtvrtek, kdy laboratoře odhalily za celý den 4048 nakažených, asi o 2400 méně než předchozí čtvrtek. Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno celkem přibližně 514 000 případů covidu-19. Zemřelo již 7934 nakažených. Ve čtvrtek přibylo 113 úmrtí, zhruba stejně jako ve středu, a v pátek zatím k večeru 54 úmrtí.

V současnosti covidem-19 trpí přes 73 000 lidí. U většiny z nich má nemoc lehčí průběh, v nemocnicích je teď asi sedm procent nemocných. Podíl nakažených v nemocnicích na celkovém počtu nemocných v poslední době klesá, stejně jako počet hospitalizovaných. 

Ještě v polovině listopadu byla v nemocnicích desetina všech nemocných. Počet hospitalizovaných klesl od začátku listopadu, kdy dosahoval nejvyšších čísel za celou dobu epidemie, o více než 3000. Nyní je v nemocnicích 5048 lidí s covidem-19, z toho 743 ve vážném stavu.

Od pondělí platí v Česku vládou nařízená opatření podle čtvrtého, druhého nejvyššího stupně rizika v protiepidemickém systému PES. Už pátý den ale činí tzv. rizikové skóre 57 bodů, což odpovídá třetímu stupni. Pro posun do mírnějšího stupně je třeba, aby skóre PES sedm dní, tedy do neděle, zůstalo mezi 41 a 60 body. 

Pak může expertní tým ministerstva zdravotnictví navrhnout vládě další zmírnění opatření. Epidemie ale nyní podle ministerstva nezpomaluje tak rychle jako v minulých dvou týdnech. Mezi jednotlivými regiony jsou také velké rozdíly. Jen Praha a Moravskoslezský kraj se dlouhodobě pohybují ve třetím stupni rizika PES, ostatní kraje jsou na tom hůř.

Nejvýrazněji se covid-19 v posledních dnech šíří na Havlíčkobrodsku. Za uplynulých sedm dní tam v přepočtu na 100 000 obyvatel přibylo 589 nakažených. Ve většině ostatních okresů byl nárůst nákazy v přepočtu na obyvatele až o několik stovek případů nižší.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...