Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pokračuje se s testováním na Dole Darkov. V souvislosti s ohniskem vzrostl počet nakažených na 169

Testy potvrdily nákazu koronavirem u dalších 27 lidí, která souvisí s ohniskem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testy potvrdily nákazu koronavirem u dalších 27 lidí, která souvisí s ohniskem... | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Karviná V souvislosti s nákazou covidem-19 v Dole Darkov společnosti OKD v Karviné hygienici eviduji už 169 nakažených. Během dne počet vzrostl o 16. V sobotu odebrali přes 900 vzorků, řekla ČTK ředitelka Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě Pavla Svrčinová. Další výsledky testů se podle ní dají očekávat v neděli.

Z 280 vzorků, které hygienici odebrali v pátek, bylo šest pozitivních. Za dalším nárůstem jsou dohledané kontakty už dříve pozitivně testovaných lidí.

V souvislosti s Dolem Darkov se tak dosud prokázala nákaza u 135 pracovníků dolu a 31 jejich rodinných příslušníků. Mezi horníky je také šest pendlerů z Polska. Tři pozitivně testovaní lidé jsou zaměstnanci firem, kteří na šachtu docházeli například provádět servis.

Plošné testování zaměstnanců na Dole Darkov potrvá do pondělka. Dnes mělo být odebráno nejvíc vzorků, asi 700, nakonec jich však hygienici ve spolupráci se zdravotníky a armádou odebrali více než 900. „K odběru přišli i někteří lidé, kteří měli přijít až v neděli,“ řekla Svrčinová. Do pondělí chtějí hygienici otestovat až 1600 zaměstnanců, kteří pracují na Dole Darkov a v navazující úpravně a některých povrchových pracovištích.

V karvinských dolech pracuje zhruba 8400 lidí, přímo v Dole Darkov a na něm...
Nákaza covidem-19 se tam začala šířit minulý týden, proto tam tento týden...

„Je to organizované, všechno probíhá v klidu,“ řekla Chattová. Předpokládaný čas odběru se horníci dozvídají den předem.

V Dole Darkov se nákaza covidem-19 začala šířit minulý týden. Hygienici tam proto plošné testy dělali už počátkem týdne, kdy odebrali vzorky téměř 800 lidí. Mnoho pozitivně testovaných horníků nemělo žádné příznaky nemoci. Nárůst počtu nakažených čekají hygienici hlavně v rodinách pozitivně testovaných havířů.

Hasiči v sobotu vydezinfikovali Základní školu Generála Svobody v Havířově, kam chodil syn jednoho z nakažených horníků, který byl rovněž pozitivně testován. Chlapec i ostatní děti ze školní skupiny a dvě učitelky museli do karantény. Hasiči školu dezinfikovali teplým aerosolem, sdělil mluvčí krajských hasičů Marek Gašparín.

Hasiči dezinfikují prostory Základní školy Generála Svobody v Havířově na...

Moravskoslezští hasiči mají podle něj k dispozici 15 zařízení na dezinfekci aerosolem. V pátek takto dezinfikovali objekt Hlavní báňské záchranné stanice v Ostravě-Radvanicích.

Situací v OKD se bude v pondělí zabývat Krizový štáb Moravskoslezského kraje, na základě výsledku testování zváží další případná opatření. Zvýšená bezpečnostní opatření jsou v celém OKD, ale pro Důl Darkov jsou ještě přísnější. Zaměstnanci z Darkova se nepřesouvají na jiná pracoviště, z čtyřsměnného se tam přešlo na třísměnný provoz a firma zkrátila pracovní dobu, aby se horníci z jednotlivých směn nepotkávali. V dolech na Karvinsku pracuje celkem zhruba 8400 lidí.

„Pokud dojde ke zhoršení epidemiologické situace, připravujeme se na možnost vyhlášení stavu nebezpečí. Díky tomuto kroku bych jako hejtman získal kompetence nařizovat krizová opatření na území kraje, která by mohla pomoci řešit aktuální epidemiologickou situaci,“ uvedl tento týden moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Řekl, že se nechystá žádné uzavírání měst. Kraj by ale díky stavu nebezpečí mohl například zakázat návštěvy ve zdravotních a sociálních zařízeních, jejichž není zřizovatelem.

Karvinský primátor Jan Wolf (ČSSD) uvedl, že o situaci v OKD pravidelně jedná s hejtmanem i vedením OKD. „Vycházíme vstříc všem požadavkům Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje, dodržujeme jako město veškerá nařízení. Všechna zásadní opatření jsou v rukou exekutivy, tj. hygieniků a epidemiologů,“ uvedl Wolf. Město na sociálních sítích také napsalo, že se množí dotazy lidí týkající se možnosti návratu domů v případě okamžitého vyhlášení stavu nebezpečí, a uvedlo, že tento víkend vyhlášení stavu nebezpečí neočekává. 

Návštěvy v nemocnicích budou zakázané

Návštěvy domovů seniorů či nemocnic by mohly být zakázány jen v těch částech kraje, kde se bude nákaza nemocí covid-19 více šířit. ČTK to v sobotu řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Ohnisko nákazy se v minulých dnech objevilo na Dole Darkov v Karviné. Starosta Orlové, odkud pochází část nakažených, Miroslav Chlubna řekl, že obyvatelům doporučil, aby například nadále nosili roušky.

Podle vládního nařízení budou od pondělí 25. května za dodržení určených opatření možné návštěvy v sociálních a zdravotních lůžkových zařízeních. Moravskoslezský kraj však tento týden rozhodl, že kvůli nepříznivému vývoji epidemiologické situace zatím ve svých sociálních a zdravotnických zařízeních návštěvy nepovolí. Hejtman řekl, že pokud se ale například ukáže, že třeba v západní části kraje se nákaza nešíří, mohl by se tam zákaz návštěv v nemocnicích či domovech seniorů uvolnit.

Pokud by někde vznikla větší ložiska nákazy, kraj by tam opatření týkající se návštěv zpřísnil. Kvůli tomu zvažuje vyhlášení stavu nebezpečí. „V daný okamžik je to pouze nařízení pro námi zřizované organizace. Stav nebezpečí by nám umožňoval, že bychom to mohli nařídit i jiným než námi zřizovaným organizacím. Nic víc si od toho stavu nebezpečí neslibujeme,“ řekl Vondrák.

Uvedl, že další případná opatření závisí na tom, jak se bude dařit dohledávat všechny nakažené. Podle informací, které má k dispozici, lidé pozitivně testovaní v souvislosti s Dolem Darkov pocházejí z obcí na Karvinsku a v blízkém okolí.

V Orlové se budou i nadále nosit roušky

Starosta Orlové řekl, že občanům města doporučil, aby nadále nosili roušky, přestože to od pondělí při dodržení rozestupů už nebude venku povinné. „Taky jsme doporučili ředitelům příspěvkových organizací, které se starají o naše seniory, aby zakázaly návštěvy rodinných příslušníků. To je jediné, co v této chvíli můžeme udělat,“ řekl Chlubna.

Uvedl, že od počátku pandemie do pátečního večera bylo ve městě evidovaných 28 nakažených, z toho deset se už vyléčilo, takže aktuálně nemocných je 18. „Ale od chvíle, co to vypuklo na Dole Darkov, nám přibylo 17 nakažených,“ řekl starosta.

Obyvatelé města podle něj situaci vnímají, ale nijak extrémně neřeší. Orlová je s doly provázaná, platí, že když se daří dolům, daří se i městu a naopak. „Lidé vědí, že takové věci mohou přijít. Šachta je prostě méně odolná vůči takovýmto vlivům, lidé tam musí být a nejde to vypnout jako elektřinu. Aby se zavíraly doly, nechceme, ale můžeme se bavit o tom, zda na dočasnou dobu nepřijmout nějaká opatření, aby tam nemuselo jezdit tolik lidí, aby tam byli jenom ti nezbytně nutní pracovníci,“ řekl Chlubna.

Nejhorší podle něj je, že na dolech se kvůli práci setkává hodně lidí. „Při tom počtu lidí už dneska nedohledáte všechny, se kterými se ti nakažení potkali, kde byli, kde mohli koho nakazit, a to na tom je nejhorší. V malém počtu se to v pohodě dotrasovalo,“ řekl Chlubna.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.