Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

Počet nakažených za pátek stoupl v Česku zatím o 1657 případů. To je o několik stovek více než o den dříve

Pracovníci JIP na Klinice infekčních chorob nemocnice Na Bulovce v Praze se musí řídit přísnými hygienickými pokyny. foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA - Za čtvrtek potvrdily testy v Česku koronavirus u dalších 1657 lidí, což je o 371 případů více než ve čtvrtek vpodvečer. V zemi je nyní 31 427 nakažených, většina s mírným průběhem nemoci. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od března odhalily testy v ČR 60 027 nakažených, z nich se 28 022 z nemoci už vyléčilo. Naopak 578 infikovaných zemřelo.
  18:46aktualizováno  19:04

Dětí do 19 let je mezi nakaženými covidem-19 asi 11 procent, podle Prymuly jich bude víc

Nárůst potvrzených případů nákazy výrazně zrychlil v září. V předchozích měsících denní přírůstek ani jednou nepřekročil hranici pěti set nakažených, v září byl naopak pouze dvakrát pod ní. V tomto týdnu přibylo od pondělí do čtvrtka 9088 nakažených, v minulém týdnu to za stejné období bylo 7962 případů. Roste i počet testů. V posledních deseti dnech jich laboratoře sedmkrát provedly více než 20 000. Ve čtvrtek jich bylo 22 025.

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nárůst počtu nových případů nemoci, který byl minulý týden exponenciální, nyní zpomalil. Čtvrtečních 2913 nakažených považuje za maximum tohoto týdne. Ještě dva měsíce bude podle Prymuly trvat, než budou počty případů přijatelné.

V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva 670 pacientů s koronavirem, z toho 131 v těžkém stavu. Oba údaje jsou nejvyšší od začátku epidemie v Česku. Od začátku září se počet hospitalizovaných zvýšil bezmála na čtyřnásobek, ve vážném stavu je přibližně třikrát více lidí než počátkem měsíce. Podíl hospitalizovaných z celkového počtu nakažených se ale pohybuje okolo 2,4 procenta, což je výrazně méně než na jaře, kdy byl i nad deseti procenty.

Prymula ve středu na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví mluvil o možném nedostatku nemocničních lůžek s ventilátory, pokud by nových případů přibývalo několik týdnů stejným tempem jako dosud. Zopakoval, že je třeba přestat rozlišovat mezi lůžky pro pacienty s covidem-19 a bez něj. Začít kapacity lůžek plánovat je potřeba zejména v Praze, uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Od začátku epidemie zemřelo v Česku 578 lidí s prokázaným koronavirem, z toho 153 v září. Za celý srpen zemřelo 45 lidí s covidem a v červenci 35. Nejtragičtějším dnem od vypuknutí epidemie byla tato středa, kdy podle ministerstva zemřelo 20 nakažených. Ministerstvo upozorňuje, že statistika zahrnuje úmrtí všech lidí, kteří byli pozitivně testováni na covid-19 bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí.

Nárůst v Praze mírně zpomalil

Denní nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 v Praze v pátek po čtvrtečních rekordních šesti stovkách zpomalil na 485. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k pátečním 18:00 za posledních 24 hodin. Od březnového začátku epidemie v Česku bylo v Praze zaznamenáno dohromady 11.304 nakažených. Počet aktuálně nemocných ve městě v pátek vzrostl na 5555. Počet zemřelých zůstal beze změny na 118.

Přírůstky množství nakažených v posledních týdnech v Praze opakovaně překonávají rekordy. Jen v tomto týdnu byl rekord denního nárůstu případů covidu-19 překonán třikrát, nejprve v úterý s nárůstem o 442 nakažených, pak ve středu s 489 případy a naposledy ve čtvrtek s 601 případy nemoci.

Praha je v poslední době jedním z regionů s nejvýraznějším přibýváním nakažených z celého Česka. Za posledních sedm dní se v Praze objevilo podle webu ministerstva zdravotnictví zhruba 224 nových případů covidu-19 v přepočtu na každých 100 000 obyvatel. Větší nárůst byl jen v okrese Praha-východ, kde dosáhl téměř 230 případů. Nárůst o více než dvě stovky případů za týden v přepočtu na 100 000 obyvatel mají ještě okresy Praha-západ a Plzeň-město.

Na tzv. semaforu, aktuální mapě regionů v Česku podle rizika nákazy koronavirem, zveřejněném dnes ministerstvem zdravotnictví, je Praha stále jako jediná na nejhorším, červeném stupni. Na druhém, oranžovém stupni je 58 okresů republiky a na zeleném 18.

V Praze se nákaza šíří v řadě případů komunitně a nedaří se trasovat konkrétní zdroj, řekl dnes ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Podíl pacientů v metropoli v rizikové skupině ve věku 65 let a více podle něj roste, ve srovnání s předchozím týdnem byl nárůst téměř dvojnásobný. Podle Prymuly je jedním z rizikových prostorů městská hromadná doprava. Chce proto jednat s Prahou, ale i některými dalšími regiony o možnosti posílení spojů. Uznal ale, že se jedná o nákladnou záležitost.

Autor: