Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Počet hospitalizovaných s koronavirem do pondělního večera stoupl o dalších 202, od rána zemřelo 79 lidí

Pacienta, kterého přijímají a který je stále schopen dýchat sám, zkoušejí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pacienta, kterého přijímají a který je stále schopen dýchat sám, zkoušejí... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Počet lidí, kteří se s nemocí covid-19 léčí v nemocnicích, stoupl za den o dalších 202. Hospitalizovaných tak bylo v neděli 3721 nakažených, přičemž 589 z nich vyžaduje intenzivní péči. Do statistik přibylo oproti ranním údajům dalších 79 úmrtí, počet zemřelých se tak zvýšil na 1501.

Do pondělního večera přibylo zatím 4086 potvrzených případů covidu, to je skoro dvakrát víc než byla podvečerní hodnota minulé pondělí. Nakažených je nyní v Česku téměř 104 000. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví k pondělním 18:00.

Laboratoře v neděli provedly přes 17 000 testů, nejmíň za uplynulý týden. Pozitivní byl přitom téměř každý třetí testovaný, podobně jako v předchozích dnech. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) se Česko potřebuje dostat na podíl pod deset procent. Od začátku března, kdy se v zemi objevily první případy covidu-19, se koronavirem v zemi nakazilo bezmála 178 000 lidí. Přes 72 000 se z nemoci vyléčilo.

Za uplynulý týden, kdy počty případů nemoci covid-19 třikrát překonaly rekord, potvrdily laboratoře nákazu u téměř 57 000 lidí. Nejvyšší denní nárůst zaznamenaly v pátek, a to 11 104 případů. O víkendu sice počty nakažených jako obvykle klesly, ale i tak byla čísla ve srovnání s jinými volnými dny rekordní. 

Na konci září vyžadovalo nemocniční péči lehce přes 1000 lidí, nyní je jich víc než tři a půl krát víc. Z hospitalizovaných bylo v neděli ve vážném stavu 589 lidí, o dva víc než předchozí den. Oproti září se počet pacientů s covidem s těžkým průběhem ztrojnásobil.

Zdravotnický systém se chystá na nápor, nemocnice v celé zemi omezují neakutní péči, rozšiřují počty speciálních lůžek a doplňují personál o mediky. V pražských Letňanech armáda staví záložní nemocnici.

Počet zemřelých s prokázaným onemocněním covid-19 v posledních týdnech rovněž stoupá. Celkový počet úmrtí se v říjnu více než zdvojnásobil. Jen v uplynulém týdnu eviduje ministerstvo zdravotnictví 423 úmrtí s covidem, nejvíce pacientů - 71 - zemřelo v pátek, v sobotu i neděli bylo obětí přes šest desítek, za pondělí zatím 36.

Nejvýrazněji se koronavirus v posledních sedmi dnech šířil v okresech Zlín a Plzeň-sever, kde na 100 000 obyvatel připadá víc než 800 nakažených. Následuje Plzeň-město, Uherskohradišťsko a Příbramsko se zhruba 750 případy na 100 000 obyvatel za týden. Relativně nejlépe je na tom Chebsko se 191 nově nemocnými na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní.

Kvůli nepříznivému vývoji koronavirové epidemie platí od středy v celém Česku zpřísněná protiepidemická opatření. Všechny školy kromě mateřských přešly na distanční výuku, uzavřeny jsou restaurace, bary, kluby, zakázány jsou až na výjimky kulturní i sportovní akce. Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti. 

V pondělí vláda rozhodla o dalším rozšíření povinnosti nosit roušky. Od středy bude nutné zakrývat si dýchací cesty i venku v zastavěných oblastech měst a obcí, pokud budou lidé od sebe blíž než dva metry. Roušky budou povinné i v autě, pokud řidič nejede sám nebo se svojí rodinou.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...