Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počet potvrzených covidových případů mutace delta se v Česku blíží ke stovce

Covid 19

  14:51aktualizováno  17:01
Praha/Liberec - Státní zdravotní ústav (SZÚ) dosud potvrdil 96 případů delta mutace nového typu koronaviru. V Libereckém kraji má podezření na komunitní šíření této nakažlivější varianty, dříve označované jako indická. V České televizi to ve čtvrtek uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře SZÚ Helena Jiřincová. K pátku minulého týdne laboratoře evidovaly 30 případů varianty, vyplývá z hlášení na stránkách SZÚ.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Metodou sekvenace bylo podle údajů Krajské hygienické stanice v Liberci potvrzeno 54 případů delta mutace u osob s bydlištěm v Libereckém kraji, aktivních případů je do deseti. „Nemáme žádné ohnisko s výskytem mutace delta. Evidujeme pouze jednotlivé případy varianty delta od již vyhledaných pozitivních osob,“ uvedla krajská mluvčí hygieniků Zuzana Balašová.

Do konce srpna bude mutace delta představovat 90 procent nových případů v Evropě, varovalo ECDC

Liberecký krajský hygienik Vladimír Valenta v tiskové zprávě uvedl, že zvýšený záchyt v Libereckém kraji je daný tím, že jako jediní v zemi už řadu týdnů provádí takzvané diskriminační PCR u všech pozitivních vzorků. Podle Valenty je motivovala snaha co nejdříve podchytit nebezpečnou mutaci, lokalizovat a přijímat opatření. „Diskriminační PCR je totiž hotové v řádu hodin a vyslovení podezření na novou mutaci, které je jeho výsledkem, nám pro přijetí opatření stačí. Nejdůležitější v epidemiologii totiž je, jednat co nejrychleji. Dokončit vyšetření podrobnou sekvenací za několik dnů už pak není problém,“ uvedl Valenta. Ostatní kraje podle něj k tomu budou přistupovat až nyní.

Od konce dubna bylo metodou diskriminačního PCR v Krajské nemocnici Liberec vyšetřeno skoro 400 vzorků. „Z nich k následné sekvenaci – tedy k ověření podezření na jiné varianty než běžně cirkulující – byla odeslána zhruba polovina,“ dodala Balašová.

V poslední vlně SZÚ sekvenoval 179 vzorků z celé země. Pozitivních na variantu delta bylo 49 z nich. Jiřincová ale zdůraznila, že nešlo o reprezentativní vzorek, takže výsledek nelze vztáhnout na celou populaci. Vzorky, které sekvenací prošly, byly totiž předem vybrány jako podezřelé.

Mutace delta nového koronaviru testy odhalily ve vzorcích z více krajů, uvedla Jiřincová. Nejvýraznější ohnisko je v Libereckém kraji. Podezření, že v něm nastalo komunitní šíření, ale může potvrdit pouze epidemiolog.

‚Dvě dávky vakcíny by měly stačit.‘ Prymula popisuje nástroje, jak bojovat s nakažlivou mutací delta

„Rozhodně můžeme čekat, že dříve či později dojde k rozšíření varianty delta,“ je přesvědčena Jiřincová. Nepovažuje to ale za důvod k panice. S šířením nakažlivější mutace podle ní zatím není spojený výrazný nárůst počtu hospitalizovaných, jako tomu bylo u původní varianty koronaviru.

Šíření nových variant považuje vedoucí Národní referenční laboratoře za důvod ke zvýšené opatrnosti a pečlivému sledování vývoje. Lidé by podle ní měli nadále dodržovat protiepidemická opatření.

Novým typem koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19, se od loňského března v Česku prokazatelně nakazilo skoro 1,67 milionu lidí, z nichž 30.291 zemřelo.

V Praze počty nově odhalených případů od poloviny minulého týdne pozvolna stoupají. Pražští hygienici aktuální stav epidemie sledují se znepokojením a apelují na obyvatele, aby nadále dodržovali bezpečnostní opatření v podobě adekvátní ochrany dýchacích cest, vzájemných odstupů ve vzdálenosti alespoň dvou metrů a co nejčastějšího mytí nebo dezinfekce rukou. Stěžejní je podle nich také očkování proti covidu a u dosud neočkovaných lidí je rovněž důležité pravidelné testování.

Autor:

Mohlo by vás zajímat