Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku stoupl počet případů koronaviru na 189. Vláda pošle do Číny letadla pro rychlotesty

Policisté, hasiči a celníci zastavovali na hraničním přechodu na Rozvadově... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté, hasiči a celníci zastavovali na hraničním přechodu na Rozvadově... | foto: Petr EretMAFRA

Praha Počet pacientů nakažených koronavirem stoupl na 189. Vpodvečer to řekl ministr Adam Vojtěch. Nakažených je o 39 více než ráno, jde o nejvyšší denní nárůst od 1. března, kdy se objevily první potvrzené případy. Výrazněji stoupnul počet nakažených v Olomouckém kraji, kde měl pozitivní test i lékař urgentního oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci. Nakaženého lékaře má také nemocnice v Břeclavi. V neděli odletí do Číny dva letouny pro rychlotesty na koronavirus.

Podle ministra se číslo pozitivních případů v průběhu dne stále mění. „Na druhou stranu zatím skutečně počet pacientů, kteří jsou ve vážném stavu nebo kritickém stavu je zcela minimální. Stále je to pouze jeden pacient, který je hospitalizován v Nemocnici na Bulovce, který je na jednotce intenzivní péče,“ řekl Vojtěch. Dodal, že žádný pacient se zatím neuzdravil. „V tuto chvíli nemáme žádného pacienta, který by byl negativní na základě kontrolních testů, které se provádí,“ uvedl.

Podle aktualizovaných údajů k 17:30 na webu ministerstva, které stále uvádějí 177 případů nákazy, bylo nejvíce infikovaných v Praze, následovaly Středočeský, Olomoucký, Ústecký a Zlínský kraj. Potvrzené případy onemocnění COVID-19 mají i ostatní kraje.

V Olomouckém kraji onemocněl koronavirem lékař, který se před týdnem vrátil z Řecka. Do karantény musí jeho pacienti i personál. V Břeclavi jde o lékaře původem ze Slovenska, který na Slovensku trvale žije a do Břeclavi dojíždí do práce. Otestovat se nechal v pátek ve Fakultní nemocnici Brno a odjel domů do Bratislavy, kde je v domácí izolaci.

Počet nakažených v Česku začal výrazněji stoupat v úterý, kdy přibylo 25 nových případů nákazy koronavirem, za středu se počet zvýšil o 31 nakažených a ve čtvrtek o 22, v pátek o 25. 

Letouny do Číny

V neděli ráno odletí do Číny dva letouny pro 100 000 rychlotestů na nový koronavirus. Stát navíc uvolnil ze zásob Správy státních hmotných rezerv 10 000 respirátorů. Během jednání ministrů na ministerstvu průmyslu to řekli premiér Andrej Babiš a vicepremiér Karel Havlíček. 

„My vypravíme pravděpodobně zítra (v neděli) dvě letadla do Číny, která by měla dovézt 100 000 rychlotesterů a snažíme se samozřejmě je doplnit ještě respirátory,“ řekl premiér Andrej Babiš.

„My jsme se domluvili s panem ministrem (vnitra Janem) Hamáčkem (ČSSD) vzhledem k jeho dobrým kontaktům do Číny, že on převezme teď ten nákup a spolupráci,“ popsal premiér.

„Těch nabídek je strašně moc, ale je obrovská bitva. Máme nabídky z Indie, Vietnamu a teď je to v podstatě jak na burze. Je potřeba okamžitě objednat, zaplatit a je to samozřejmě úplně nová situace,“ dodal. Debata o postupu podle něj bude pokračovat ještě na nedělním jednání vlády.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) podle něj nyní musí rozdělit 10 000 respirátorů ze státních hmotných rezerv a ještě 11 000 roušek. „A předložil mi tady objednávky, které jsou ve 1 7378 620 kusů. S tím, že ta první dodávka začíná 19. 3. to je 36 000 kusů,“ řekl Babiš.

Podle Babiše by mělo dorazit ještě 2000 testerů jiné provenience. „Ten nápor je obrovský. Já chápu, že všichni chtějí mít ty zdravotnické pomůcky, ale máme nějaké priority, ministerstvo zdravotnictví to řeší,“ dodal Babiš. Další miliony respirátorů se stát podle něj snaží nakoupit v Číně, která již epidemii zvládla a nyní je nabízí světu.

Vicepremiér Havlíček řekl, že Čína je jedna z mála zemí, která respirátory vyváží. Popsal, že i když měl stát objednané zboží v jiných zemích, tak tamní vládní instituce už je třeba i při nakládání do letadla nekompromisně zastavily a zabavily ve svůj prospěch, i když už byly zaplacené. „Měli jsme objednávku 190.000 respirátorů, která měla přijít v pondělí, a zkrátka, i když je to objednávka, je to kontrakt, tak ten stát tu dodávku zadržel,“ podotkl Babiš.

První potvrzené případy nákazy koronavirem se v Česku objevily 1. března. Výrazněji stoupat začal počet nakažených v úterý, kdy přibylo 25 nových případů nákazy koronavirem, za středu se počet zvýšil o 31 nakažených a ve čtvrtek o 22, v pátek o 25.

Testy na koronavirus provádí 18 ověřených laboratoří. Kontrolují vzorky odebrané zdravotníky, jsou mezi nimi i soukromá zařízení. I lidé, kterým testování nedoporučí lékař či hygienik, se mohou nechat otestovat, musí si to ale sami zaplatit.

V zemi platí nouzový stav a vláda s platností od půlnoci z neděle na pondělí zakázala cizincům vstup do ČR a Čechům cestování do zahraničí.

Vláda v noci dál zpřísnila opatření, která mají šíření koronaviru bránit. S účinností od sobotních 06:00 rozhodla o uzavření obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších. Opatření má trvat do úterý 24. března 06:00. Se stejnou účinností kabinet zakázal přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, výjimkou je například zaměstnanecké stravování.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....