Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počet řidičů se špatným zrakem vzrostl, ukázal průzkum

Česko

  14:47
PRAHA - Sedmnáct procent ze 758 řidičů, kteří se nedávno nechali testovat na tuzemských čerpacích stanicích, mělo špatný zrak. Nikdo z nich přitom neměl brýle nebo jinou optickou pomůcku. Podobný průzkum se v Česku při preventivní kampani Bezpečně za volantem uskutečnil potřetí.
Seniorka za volantem - ilustrační foto

Seniorka za volantem - ilustrační foto foto: Shutterstock

Předchozí výsledky byly proti letošním lepší. ČTK informace poskytlo mezinárodní sdružení optiků.

„Řidiči si mohli nechat otestovat svůj zrak na speciálním přístroji, který určoval nejen kvalitu zrakové ostrosti, ale také kvalitu zraku při zhoršených viditelnostních podmínkách, například při mlze, dešti či za šera,“ uvedla prezidentka sdružení Iva Urválková. Dodala, že přístroj změřil i to, jak řidiči vidí do dálky, jestli nešilhají a jak vidí prostorově.

Za zhoršenou ostrost odborníci považují, pokud se dostane pod 70 procent. Pokud mají řidiči zrakovou ostrost od 50 do 70 procent, mohou řídit na základě odborného vyjádření. Se zrakovou ostrostí pod 50 procent by za volant usednout neměli.

Zdravotní způsobilost posuzují lékaři, kteří při zjištění změny zdravotního stavu řidiče povinně informují odbor dopravy. Pokud musejí řidiči nosit brýle, mají to zapsané v řidičském průkazu.

Nejvíc řidičů si nechalo otestovat zrak v Praze a Královéhradeckém. Nejmenší zájem naopak byl ve Středočeském kraji.

Při prvních testech v roce 2013 si nechalo zrak změřit 589 řidičů a zhoršenou ostrost vidění mělo šest procent, loni se nechalo otestovat 900 lidí a sedm procent z nich mělo špatné výsledky. Statistiky nehod, které by se týkaly například nehod způsobených řidičem se zhoršeným zrakem, policie nesleduje.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony
TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony

Péče a hygiena rukou je velmi důležitá, zároveň ale musí být i citlivá. Nyní vybíráme 35 testerek, které budou mít možnost vyhrát balíček od...

Mohlo by vás zajímat