Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Počet Romů neuvěřitelně roste, je to hrozba, řekl Okamura. Čelí trestnímu oznámení

Česko

  11:11
PRAHA - Tomio Okamura čelí dalšímu trestní oznámení za své výroky na adresu Romů. Organizaci Romea se totiž nelíbí slova o údajném strmém růstu romské populace, což politik interpretuje jako bezpečnostní riziko. Poslanec mimo jiné tvrdí, že se celkový počet Romů v Česku za posledních 14 let zdvojnásobil. Podle organizace a odborníků ovšem pro takové tvrzení neexistují žádná fakta a jde jen o manipulaci s čísly.

Tomio Okamura, předseda hnutí Úsvit přímé demokracie foto: MAFRA - Dan Materna

Okamura se na svém facebookovém účtu opět otřel o Romy a imigranty. „Strmý růst romské populace je podle mého názoru jedním ze dvou největších bezpečnostních rizik pro Českou republiku. Samozřejmě tím druhým jsou imigranti. Za posledních 70 let stoupl počet Romů v České republice 32krát,“ říká na úvod svého pětiminutového videopříspěvku. 

Extremisté se obrací proti islámu, Okamura vyzval k venčení prasat před mešitou

A nezůstalo jen u toho, zakladatel nového hnutí Svoboda a přímá demokracie pokračoval s výčtem „statistických“ údajů dál. „Ano, slyšíte dobře, je to skutečně neuvěřitelný nárůst. Zatímco v Roce 1945 u nás žilo 10 tisíc Romů, tak letos je to podle odhadů 320 tisíc. Jen za posledních 14 let se jejich počet zdvojnásobil,“ doplnil. 

Romea se bude bránit

Tento výrok, který poslanec proslulý svými xenofobními útoky, pronesl na konci minulého týdne, nezůstal bez reakce. Vedle názorově rozpolcených komentářů facebookových uživatelů rozlítila jeho slova organizaci Romea. Neziskovka, která dlouhodobě napomáhá k rozvoji tolerance ve společnosti, se rozhodla podat na Okamuru trestní oznámení. Její zástupci se domnívají, že se takovými slovy vyvolává nenávist vůči Romům a politik se tím dopouští trestného činu.

„Poslední výmysly Tomia Okamury překročily únosnou mez. Smyšlenými a manipulativními údaji vyvolává nenávist proti Romům a celou skupinu obyvatel označuje jako nebezpečí. Podáme na Okamuru trestní oznámení, i když jej zřejmě policie opět odloží jako v případě popírání holocaustu v souvislosti s letským táborem,“ uvedl pro Romeu její ředitel Zdeněk Ryšavý. Podle organizace a jí oslovených odborníků navíc nemůže Okamura svá slova podložit fakty a konkrétními statiskami.
Organizace se ostře staví proti jeho výrokům jak o údajném strmém růstu romské populace, tak o počtu romských vězňů, ke kterému se Okamura ve videu rovněž vyjadřoval. 

Okamura popřel romský koncentrák. Hanebnost na úrovni zločinu, reagují politici

„Věznění 12 tisíc romských vězňů nás všechny slušné a pracující České občany stojí 4 miliardy korun ročně. Sociální dávky pro Romy činí přibližně 20 miliard korun. K tomu přičtěme obrovské škody na majetku při ‚sbírání‘ železa a dalších ukradených věcí. To se ani nedá vyčíslit,“ řekl Okamura. Těmito slovy chtěl prý doložit předchozí tvrzení. 

A odkud Okamura čerpal informace o růstu romské populace? Těžko říct. Zdroje pro svá tvrzení neuvedl, výtky organizace Romea smetl coby bezpředmětné. „Trestní oznámení obskurních a nenávistných protibělošských spolků jako je Romea mě opravdu nijak nevzrušují. Fakta jsou jasná - roste počet ghet a nepřizpůsobivých, přičemž drtivá většina z nich jsou Romové,“ uvedl mimo jiné pro Lidovky.cz. „... strmý růst porodnosti romské populace za současného stavu je podle mého názoru spolu s problémem imigrantů jedním ze dvou největších bezpečnostních rizik pro budoucnost České republiky,“ zopakoval ještě v písemné reakci.

Kauza Lety

Okamura na sebe už v minulosti upoutal pozornost svými výroky o Romech či muslimech. Trestní oznámení na něj bylo podáno i v souvislosti s táborem v Letech na Písecku. Okamura prohlásil, že tvrzení o romském koncentračním táboře jsou mýtem (Více čtěte ZDE). Za popírání romského holocaustu ale nakonec stíhán nebyl. Trestu se vyhnul i za urážlivá slova adresovaná vůči migrantům.

Ke kauze Lety Okamura dodává, že „všechna trestní oznámení policie nakonec zamítla, jelikož na základě znaleckých posudků, které policie obdržela v rámci šetření bylo zjištěno, že moje vyjádření ohledně tábora v Letech byla pravdivá a vycházejí z historických faktů.“

Autor:

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...