Pátek 17. ledna 2020svátek má Drahoslav -1 °C polojasno Předplatné LN
15. června 2015 11:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Počet Romů neuvěřitelně roste, je to hrozba, řekl Okamura. Čelí trestnímu oznámení

Tomio Okamura, předseda hnutí Úsvit přímé demokracie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura, předseda hnutí Úsvit přímé demokracie | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Tomio Okamura čelí dalšímu trestní oznámení za své výroky na adresu Romů. Organizaci Romea se totiž nelíbí slova o údajném strmém růstu romské populace, což politik interpretuje jako bezpečnostní riziko. Poslanec mimo jiné tvrdí, že se celkový počet Romů v Česku za posledních 14 let zdvojnásobil. Podle organizace a odborníků ovšem pro takové tvrzení neexistují žádná fakta a jde jen o manipulaci s čísly.

Okamura se na svém facebookovém účtu opět otřel o Romy a imigranty. „Strmý růst romské populace je podle mého názoru jedním ze dvou největších bezpečnostních rizik pro Českou republiku. Samozřejmě tím druhým jsou imigranti. Za posledních 70 let stoupl počet Romů v České republice 32krát,“ říká na úvod svého pětiminutového videopříspěvku. 

A nezůstalo jen u toho, zakladatel nového hnutí Svoboda a přímá demokracie pokračoval s výčtem „statistických“ údajů dál. „Ano, slyšíte dobře, je to skutečně neuvěřitelný nárůst. Zatímco v Roce 1945 u nás žilo 10 tisíc Romů, tak letos je to podle odhadů 320 tisíc. Jen za posledních 14 let se jejich počet zdvojnásobil,“ doplnil. 

Romea se bude bránit

Tento výrok, který poslanec proslulý svými xenofobními útoky, pronesl na konci minulého týdne, nezůstal bez reakce. Vedle názorově rozpolcených komentářů facebookových uživatelů rozlítila jeho slova organizaci Romea. Neziskovka, která dlouhodobě napomáhá k rozvoji tolerance ve společnosti, se rozhodla podat na Okamuru trestní oznámení. Její zástupci se domnívají, že se takovými slovy vyvolává nenávist vůči Romům a politik se tím dopouští trestného činu.

„Poslední výmysly Tomia Okamury překročily únosnou mez. Smyšlenými a manipulativními údaji vyvolává nenávist proti Romům a celou skupinu obyvatel označuje jako nebezpečí. Podáme na Okamuru trestní oznámení, i když jej zřejmě policie opět odloží jako v případě popírání holocaustu v souvislosti s letským táborem,“ uvedl pro Romeu její ředitel Zdeněk Ryšavý. Podle organizace a jí oslovených odborníků navíc nemůže Okamura svá slova podložit fakty a konkrétními statiskami.
Organizace se ostře staví proti jeho výrokům jak o údajném strmém růstu romské populace, tak o počtu romských vězňů, ke kterému se Okamura ve videu rovněž vyjadřoval. 

„Věznění 12 tisíc romských vězňů nás všechny slušné a pracující České občany stojí 4 miliardy korun ročně. Sociální dávky pro Romy činí přibližně 20 miliard korun. K tomu přičtěme obrovské škody na majetku při ‚sbírání‘ železa a dalších ukradených věcí. To se ani nedá vyčíslit,“ řekl Okamura. Těmito slovy chtěl prý doložit předchozí tvrzení. 

A odkud Okamura čerpal informace o růstu romské populace? Těžko říct. Zdroje pro svá tvrzení neuvedl, výtky organizace Romea smetl coby bezpředmětné. „Trestní oznámení obskurních a nenávistných protibělošských spolků jako je Romea mě opravdu nijak nevzrušují. Fakta jsou jasná - roste počet ghet a nepřizpůsobivých, přičemž drtivá většina z nich jsou Romové,“ uvedl mimo jiné pro Lidovky.cz. „... strmý růst porodnosti romské populace za současného stavu je podle mého názoru spolu s problémem imigrantů jedním ze dvou největších bezpečnostních rizik pro budoucnost České republiky,“ zopakoval ještě v písemné reakci.

Kauza Lety

Okamura na sebe už v minulosti upoutal pozornost svými výroky o Romech či muslimech. Trestní oznámení na něj bylo podáno i v souvislosti s táborem v Letech na Písecku. Okamura prohlásil, že tvrzení o romském koncentračním táboře jsou mýtem (Více čtěte ZDE). Za popírání romského holocaustu ale nakonec stíhán nebyl. Trestu se vyhnul i za urážlivá slova adresovaná vůči migrantům.

Ke kauze Lety Okamura dodává, že „všechna trestní oznámení policie nakonec zamítla, jelikož na základě znaleckých posudků, které policie obdržela v rámci šetření bylo zjištěno, že moje vyjádření ohledně tábora v Letech byla pravdivá a vycházejí z historických faktů.“

skŠárka Kabátová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!