Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počet slunečných dnů přestal růst

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE V Česku se po více než třiceti letech zastavil neustálý nárůst počtu hodin slunečního svitu. Tento zajímavý meteorologický jev, který může ovlivnit například budoucnost výroby elektřiny v solárních elektrárnách, potvrzují klimatologové ze Solární a ozonové observatoře v Hradci Králové.

V republice totiž už od roku 1970 pravidelně rostl počet dnů, kdy slunce na obloze nezakrývají žádné mraky a sluneční paprsky dopadají s plnou intenzitou na povrch země. Zatímco tak například v roce 1971 svítilo sluníčko nad Hradcem Králové 1400 hodin, tedy 58 dní, v roce 2005 to bylo už 1800 hodin, tedy 75 dnů. I když pochopitelně intenzita slunečního svitu v jednotlivých letech kolísá, v dlouhodobém, třicetiletém průměru zaznamenávali vědci skutečně pravidelný nárůst celkové intenzity slunečního záření.

Kdo by ale čekal, že obloha na Českou republikou bude vzhledem k tomuto trendu už brzy po většinu roku podobně „vymetená“ jako třeba v Egyptě, hluboce by se zmýlil.

„V uplynulých pěti letech růst ročního úhrnu slunečního svitu ustal,“ řekl LN ředitel Solární a ozonové observatoře Karel Vaníček. To ale podle něj neznamená, že by se množství hodin, kdy na obloze svítí slunce, začalo naopak snižovat a vracet na úroveň před rokem 1970.

„Roční úhrn slunečního svitu se jen stabilizoval a drží se na úrovni o 10 až 15%vyšší oproti sedmdesátým létům,“ uvedl Vaníček. Proč se nárůst počtu slunečných hodin po třicetiletém nárůstů najednou zastavil, je podle vědců těžká otázka. „Možná se cirkulace atmosféry mění opravdu v nějakých dekádách, v některé je oblačnosti méně, v jiné více,“ uvedl Vaníček. Každopádně platí, že slunce nad Českou republikou i po zastavení nárůstu počtu slunečných hodin svítí zřetelně déle než před rokem 1970.

„Dosavadní průběh počasí ukazuje, že i letošní úhrn slunečního svitu zůstane nad úrovní dlouhodobého, padesátiletého průměru,“ uvedl Vaníček. Vůbec „nejslunečněji“ za posledních padesát let bylo v roce 2003. Tehdy slunce nad Hradcem Králové svítilo bez zastínění mraky 2300 hodin, tedy celé tři měsíce.

Počasí nahrává fotovoltaice Větší počet slunečných dnů přitom zatím dělá radost i provozovatelům slunečních elektráren. Výroba elektřiny z těchto zdrojů, která je dotována a musí být přednostně uplatněna v síti, totiž závisí na množství sluneční energie dopadající na povrch.

„V průběhu posledních třiceti let zaznamenáváme zvýšení množství této energie v Česku o zhruba 10 %,“ uvedl Vaníček.

***

Vůbec nejslunečněji za posledních padesát let bylo V České republice v roce 2003.

PŘEDPOVĚĎ

* Kvůli chladnému počasí byly tento týden na mnoha místech ČR překonány teplotní rekordy, na Sněžce ve středu ráno naměřili pět stupňů pod nulou.

* S chladnými jasnými rány je podle meteorologů na čas konec, bude se postupně zatahovat a rtuť teploměru by v následujících dnech už pod bod mrazu klesat neměla.

* Během noci na pátek bude více oblačnosti a stejně tak i v příštích dnech. Meteorologové proto klesání teplot pod nulu již neočekávají.

* Zatažené nebe a déšť by měly vydržet až do pátku, víkend však už bude slunečný. Zatímco nejvyšší denní teploty budou do konce pracovního týdne jen kolem 16 stupňů, v neděli se mohou lidé těšit až na příjemných 23 stupňů. V noci se ochladí na deset stupňů, postupně až k sedmi stupňům.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...