Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Počet turistů v Česku se výrazně propadl. Nejhůře to pocítila Praha, kterou navštívilo o více než 93 procent méně lidí

Turisté s rouškami na Karlově mostě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté s rouškami na Karlově mostě. | foto: Michal Turek MAFRA

Praha V Praze se kvůli koronavirové krizi drasticky propadl počet turistů. Ve druhém čtvrtletí se v hotelech, penzionech a kempech v hlavním městě ubytovalo jen 138 187 lidí, což je o 93,6 procenta méně než před rokem. Kvůli uzavřeným hranicím a omezení cestování nepřijeli hlavně zahraniční návštěvníci, kteří dříve tvořili většinu hostů pražských ubytovacích zařízení. Počet nocí, které v české metropoli lidé strávili, klesl meziročně o 94,9 procenta na 255 652. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Praha je podle statistiků z hlediska propadu návštěvnosti nejpostiženějším regionem v celé republice. Návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení poklesla ale během dubna, května a června ve všech regionech. Ještě během prvního čtvrtletí přijelo do Prahy přes milion zahraničních i domácích turistů.

Zatímco předtím v hlavním městě převažovali návštěvníci ze zahraničí, ve druhém čtvrtletí tvořili většinu turisté z Česka. Meziročně se snížil počet cizinců v ubytovací zařízeních v Praze o skoro 98 procent, přijelo jich 45 730. Počet nocí, které zde strávili, klesl o zhruba stejný podíl na zhruba 91 400.

U domácích turistů byl pokles menší. Návštěvníků z jiných krajů ubylo v Praze o zhruba 70 procent na 92 457. Nocí, které ve městě strávili, bylo přes 164 200, což je také asi o 70 procent méně než za stejné období minulého roku.

„Aktuální data Českého statistického úřadu bohužel potvrzují ty nejpesimističtější scénáře dopadu koronavirové krize na cestovní ruch v Praze. Opatření na podporu turismu, která jsme za hlavní město podnikli, jsou ale v rámci možností úspěšná a daří se jimi motivovat k návštěvě Prahy tuzemské turisty,“ uvedla k tomu radní hlavního města pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha Sobě).

S cílem zmírnit dopady koronaviru a restartovat cestovní ruch v Praze spustilo hlavní město Praha společně s Prague City Tourism v polovině června kampaň V Praze jako doma. Podle mluvčí Prague City Tourism Kláry Malé bude díky této kampani propad celého sektoru menší zhruba o čtvrtinu. Dodala, že nyní cestovní ruch cílí zejména na domácí a přeshraniční turisty. Návštěvníky ze Spojených států amerických a z asijských států lze podle Malé očekávat nejdříve v příštím roce.

V kampani V Praze jako doma Praha každému návštěvníkovi, který do města přijede a ubytuje se v hotelu déle než na jednu noc, poskytuje benefitní body. Ty turisté mohou vyčerpat například v kulturních zařízeních. Systém funguje od 1. července a jeho konec je zatím na plánován na 30. září.

V celém Česku se ve sledovaném období propadl kvůli vládním opatřením proti koronaviru počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních meziročně o 82,9 procenta, služeb ubytovacích zařízení využilo 988 000 lidí. Hosté v nich strávili i méně nocí. Především v dubnu a květnu se prakticky zastavil příjezdový cestovní ruch ze zahraničí. Počet ubytovaných cizinců se ve 2. čtvrtletí snížil o téměř 96 procent a domácích hostů o více než dvě třetiny.

Cestovní ruch v Praze ve 2. čtvrtletí 2020:


Počet hostů
Meziroční změna (v pct.)
Počet přenocování
Meziroční změna (v pct.)
Domácí turisté92 457- 70,6164 209- 69,3
Cizinci45 730- 97,591 443- 97,9
Celkem138 187- 93,6255 652- 94,9

O milion turistů méně v Karlovarském kraji

Celorepublikově služeb ubytovacích zařízení v Česku v letošním druhém čtvrtletí využilo 988 000 lidí, meziročně o 82,9 procenta méně. Hosté v nich strávili i méně nocí. Jejich počet se proti stejnému loňskému období snížil o 81,7 procenta na 2,6 milionu.

„V absolutním vyjádření se jedná o meziroční úbytek téměř pět milionů hostů a 11,5 milionu nocí. Protikoronavirová opatření přinesla výrazné omezení domácího cestovního ruchu především v dubnu a květnu a prakticky se zastavil příjezdový cestovní ruch ze zahraničí,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a služeb ČSÚ Pavel Vančura.

Počet ubytovaných cizinců se ve sledovaném období snížil o téměř 96 procent a domácích hostů o více než dvě třetiny. V souvislosti s tím tuzemská ubytovací zařízení zaznamenala ze strany zahraničních a českých hostů i méně strávených nocí. Cizinci strávili v hotelech či penzionech o 96,2 procenta méně nocí než o rok dříve a Češi o téměř 67 procent méně.

Přes milion nocí chybělo ubytovatelům v Karlovarském kraji, návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení klesla plošně ale ve všech krajích, uvedli statistici. Koronavirová krize se nevyhnula ani lázním.

První případy nákazy koronavirem se v Česku objevily na počátku března a krátce poté vláda přijala preventivní opatření proti šíření viru, která zahrnovala uzavření restaurací, kin, obchodů, hotelů a omezení cestování. Postupně je pak začala uvolňovat od poloviny května.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.