Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Počet vážných případů covidu v Česku dosáhl rekordu. Za pondělí přibylo přes 12 tisíc nakažených

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha  Počet vážných případů covidu v Česku dosáhl v pondělí nového rekordu za celou dobu epidemie, a to 1568 těžce nemocných. Hospitalizovaných s covidem bylo celkem 7717, to bylo nejvíce od začátku loňského listopadu. Potvrzených případů nákazy v pondělí přibylo 12 150, což je o 750 víc než před týdnem. Oproti předchozímu pondělku stoupl i podíl pozitivních testů z 31,2 procenta na 33,4 procenta. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Nemocnice v Česku se kvůli epidemii covidu-19 potýkají s nedostatkem lůžek. Statistiky hospitalizovaných na webu ministerstva nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, takže celkové počty obsazených lůžek jsou vyšší.

Třeba ze zhruba 4 tisíce lůžek na jednotkách intenzivní péče a ARO v Česku je nyní volných jen 595, tedy asi 14 procent. Z 21 tisíc standardních lůžek s kyslíkem je volná méně než čtvrtina. Také z 2 320 přístrojů pro umělou plicní ventilaci je využita naprostá většina, volných je jen 28 procent.

Počty volných lůžek a přístrojů v posledních týdnech vytrvale klesají. Ještě na konci ledna bylo třeba obsazeno asi 3 100 lůžek na JIP a ARO, kdežto v pondělí už přes 3 400. Standardních lůžek s kyslíkem bylo 31. ledna obsazeno zhruba 15 150, zatímco v pondělí téměř 16 tisíc.

Od 1. března loňského roku, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno už přibližně 1,25 milionu případů covidu-19. Aktuálně je v zemi nemocných asi 149 tisíc. Od začátku epidemie zemřelo 20 701 lidí s covidem-19.

Nejvíce se v současnosti covid-19 šíří na Tachovsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 1507 nakažených. V naprosté většině ostatních okresů byly počty případů za týden v řádu stovek.

Od konce loňského prosince se v Česku proti koronaviru očkuje. Podáno bylo od té doby k pondělnímu večeru přes 674 tisíc dávek vakcín a obě potřebné dávky dostalo asi 243 tisíc lidí. Za pondělí bylo podáno 18 852 dávek, což je zhruba o 3 tisíce více než před týdnem, a 2 941 lidí už dostalo druhou dávku vakcíny.

Index protiepidemického systému PES, kterým se původně řídila opatření proti šíření koronaviru, k dnešku dále zůstával na 79 bodech. Od 14. února se tak drží na úrovni nejvyššího, pátého stupně pohotovosti, který platí od 76 bodů ze sta.

Podle údajů na webu ministerstva k indexu PES se snížilo tzv. reprodukční číslo udávající průměrný počet lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, z nedělních zhruba 1,15 na hodnotu 1,12. Mírně klesl také podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici. 

Naopak mírně vzrostl počet nově nakažených koronavirem na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní i čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na konci ledna uvedl, že index PES už není pro určování opatření relevantní.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...