130 let

Pochod Praha-Prčice po covidové pauza nalákal 17,5 tisíce turistů. (21. května 2022) | foto: ČTK

Na pochod Praha-Prčice vyrazilo přes 17 tisíc lidí. Zájemci se nemohli registrovat na startu

Česko
  •   15:48aktualizováno  16:30
Na trasy pochodu Praha-Prčice se v sobotu po dvouleté covidové pauze vydalo 17,5 tisíce turistů. První z nich vyrazili na trať už před pátou hodinnou ranní. Po 13:30 do cíle dorazil první účastník nejdelší sedmdesátikilometrové trasy, kterou šlo přes 800 lidí. Všichni by se měli do cíle dostat 20 hodin, kolem 15 hodin jich bylo zhruba 4000.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. „Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih,“ uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. „Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší,“ doplnila Horáková.

Na trasu se letos vydala také pětačtyřicetiletá Jana ze severočeských Teplic, s kamarádkou šly dvaačtyřicetikilometrovou trasu z Benešova. Na dnešek přespaly v Praze, dnes mají nocleh zajištěný v Hulíně u Jesenice. „Jdeme počtvrté a jsem šťastná, je to strašně hezký, jsem překvapená, že střední Čechy jsou tak malebné,“ řekla.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. „Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Pochod má dlouhou historii

Podle Horákové se na organizaci závodu podílí zhruba 300 lidí. Každý účastník dostane jako suvenýr malou botičku, každý rok v jiné barvě, letos je žlutá. Startovné činí 40 korun, v předchozích ročnících organizátoři nabízeli rovněž zvýhodněné pro děti a seniory, letos je jednotné pro všechny.

Pochod Praha-Prčice se koná od roku 1966, kdy se pětistovka turistů vydala překonat vzdálenost 100 tisíc loktů českých, což odpovídá zhruba 60 kilometrům. Turisté se na pochod naposledy vydali v roce 2019, bylo jich přes 26 tisíc. O rok později byla akce kvůli pandemii odložena, nakonec se ale nekonala ani loni. Nepodařilo se totiž splnit podmínky ohledně počtu účastníků a ani získat kladné stanovisko hlavní hygieničky pro město Sedlec-Prčice.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás