Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Ukradený Hrad.‘ Zeman dělal nelegální kampaň, jako prezidenta ho za to však trestat nelze

Volby 2021

  9:56aktualizováno  15:30
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí našel tři porušení zákona v prezidentské kampani Miloše Zemana před volbami v roce 2018. Zeman tehdy prezidentskou funkci obhajoval. Podle jeho mluvčího je zjištění úřadu „bizarní“. Jako problematické by mohly být vnímány i současné výjezdy členů vlády.

Zemanovy jízdy po krajích byly někdy i mediálně vděčné. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Předvolební kampaní byly podle úřadu i tehdejší prezidentovy výjezdy do krajů, řekl vedoucí kontrolní skupiny Tomáš Hudeček. Dohledový úřad má možnost uložit pokutu 10 tisíc až 100 tisíc korun. Prezident ale podle Hudečka ale disponuje celou řadou imunit, včetně správněprávní imunity, takže řízení o uložení pokuty zahájit nelze.

„Nejzávažnější porušení pravidel kampaně spatřujeme ve výjezdech do krajů, kdy došlo k využití funkce prezidenta republiky k vedení předvolební kampaně. Prezident to rozporoval, že žádnou kampaň nevedl, nicméně podle názoru úřadu část každého toho výjezdu do kraje naplňovala rysy volební kampaně,“ uvedl Hudeček.

Prezident Miloš Zeman debatoval se svými příznivci na náměstí ve Slaném. Nechyběli ani jeho odpůrci s rudými kartami a transparenty. (7. dubna 2017

Další porušení zákona podle úřadu spočívalo v tom, že se při prezidentových výjezdech do krajů rozdávala pohlednice s jeho portrétem s textem „Děkuji“ a s podpisem. Úřad to vyhodnotil jako materiální volební kampaň, jeho výtka zní, že nebyl označený zadavatel a zpracovatel.

Podle úřadu kandidát nedodržel ani lhůtu pro dodání velké zprávy o financování, zpozdil se podle Hudečka nicméně jen o den.

„Jde skutečně o nesmírně bizarní rozhodnutí, kdy je výkon funkce prezidenta republiky vykládán jako předvolební kampaň. Proto považuji toto rozhodnutí za nemístně politické, nikoliv odborné,“ reagoval v pondělí mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

„Ukradený Hrad“

Prezident na podzim 2017 projel několik krajů, zavítal například do Jihomoravského či Plzeňského kraje. Prezidentské volby se uskutečnily v roce 2018. Kandidovalo devět lidí. Ve druhém kole Miloš Zeman obhájil mandát, porazil bývalého předsedu Akademie věd ČR Jiřího Drahoše.

„Pokud jde o samotnou volební kampaň, je nutno podotknout, že porušení zákona nalezl úřad i v případě prezidentského protikandidáta Jiřího Drahoše. Ukazuje to, že kandidující osobnosti a strany si teprve osvojují nová pravidla,“ doplnil Ovčáček.

„Kdyby starosta malé obce udělal předvolební mejdan z obecní kasy, dobří sousedé by na něj vzali vidle. Prezident ukradne kampaň z naší společné kapsy a má imunitu,“ reagoval na zprávu dohledového úřadu senátor TOP 09 Tomáš Czernin. Svůj tweet doprovodil titulkem: „Ukradený Hrad“.

Také současné výjezdy členů vlády do krajů by mohly být problematické a to zejména z pohledu vedení volební kampaně před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny, uvedl Tomáš Hudeček, člen vedení brněnského úřadu, který dohlíží na financování stran a hnutí. Úřad podle něj tyto výjezdy sleduje.

Vládní ANO a ČSSD na svých transparentních volebních účtech neevidují platby, které by bylo možné jednoznačně propojit s výjezdy členů kabinetu do regionů. Šéfa ČSSD a vicepremiéra Jana Hamáčka vyjádření překvapilo, důsledkem podle něj může být velký nárůst administrativy. Podle hnutí ANO výjezdy členů vlády vždy souvisí s ministerskou agendou.

„Ministerské výjezdy souvisí vždy s ministerskou agendou, hnutí ANO je neplánuje, neorganizuje a nemá o nich přehled. Z toho důvodu je do nákladů ani zařazovat nemůžeme,“ sdělil ČTK mluvčí ANO Martin Vodička.

Zeman vyčíslil prezidentskou kampaň na 22,7 milionu

„Pokud máme započítávat do nákladů na kampaň činnost vlády, tak se ptám, proč to nemá platit pro všechny, kdo jsou nějak financováni z veřejných prostředků. Jaký je rozdíl mezi ministrem a místopředsedou Sněmovny,“ řekl na tiskové konferenci v Lidovém domě Hamáček.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí v pondělí zveřejnil závěry z kontroly prezidentské kampaně Miloše Zemana, v nichž dospěl k závěru, že prezidentovy výjezdy do krajů před prezidentskými volbami v roce 2018 byly zčásti předvolební kampaní.

„Kombinování veřejné funkce a volební kampaně je dost problematické a rozhodně to sledujeme. Bohužel si myslím, že ty současné výjezdy, které jsou častější, než byly v těch minulých volbách, jsou jen důsledkem toho, jak si kandidující subjekty flexibilně osvojují zákonná pravidla volební kampaně,“ uvedl Hudeček.

Autoři: ,

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat