Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vládní nákup domu za 300 milionů? Sobotka chce prověrku, Gazdík volá policii

Dům na Letné, kde sídlilo vydavatelství Economia, nyní budoucí sídlo Úřadu práce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům na Letné, kde sídlilo vydavatelství Economia, nyní budoucí sídlo Úřadu práce. | foto: ČTK

PRAHA Rozhodnutí Rusnokovy vlády v demisi koupit dům na Letné za 300 milionů korun politici kritizují. Šéf ČSSD a hlavní kandidát na nového premiéra Bohuslav Sobotka chce nechat transakci prověřit, poslanec TOP 09 a starostů Petr Gazdík mluví rovnou o podezření ze spáchání trestného činu.

Kolem nákupu kancelářské budovy schváleném ve středu vznikly okamžitě pochybnosti. Vydavatelství Economia miliardáře Zdeňka Bakaly ji prodala novému majiteli společnosti Alkatria za 140 milionů. Od ní ji nyní chce ministerstvo práce a sociálních věcí koupit pro sídlo úřadu práce za více než dvojnásobek 299 milionů. Narychlo a bez výběrového řízení. 

ČTĚTE TAKÉ:

Stát navíc ani neví, od koho budovu kupuje. Společnost Alkatria se sídlem na pražském sídlišti má akcie na majitele, pětinu vlastní společnost s anonymními akciemi Lagheta, 80 procent má podle serveru Česká pozice kyperská firma Stelleri Holding Limited, od níž vedou stopy k jistému Cyrusi Babaku Samiimu. Z veřejných zdrojů ale informace ověřit nelze.

Nejasná struktura firem, od nichž stát dům chce koupit. (Zdroj: Nadační fond proti korupci )

Nejasná struktura firem, od nichž stát dům chce koupit. (Zdroj: Nadační fond proti korupci )

A právě nejasná vlastnická struktura prodejce Sobotkovi vadí nejvíc. "Myslím, že tento nákup by měl měl nový ministr práce a sociálních věcí nechat prověřit. Po negativních zkušenostech z minulých let jsem proti tomu, aby stát cokoliv pořizoval od anonymních subjektů," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz.

Případ pro policii, varuje Gazdík

Proti rozhodnutí Rusnoka a spol. protestuje i Gazdík a rovnou naznačuje, že mohlo dojít k trestnému činu. "Není v pořádku, aby vláda bez legitimity a důvěry dělala takto závažná rozhodnutí v momentě, kdy to kupuje od neznámého vlastníka a kdy je evidentní, že ten vlastník to koupil za mnohem nižší cenu. O tu transakci by se měly začít zajímat orgány činné v trestním řízení," vyzývá.

A jako špatný krok nákup budovy vnímá i šéf protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka. "Vidím to jako velký problém, když stát uzavírá obchody takového rozsahu s firmami s nejasným vlastníkem a neví, kdo je na druhém konci kontraktu. Je otázka, zda mají detailní cenový průzkum a průzkum potřebnosti. Hlavní problém je, že hrozí klasické riziko střetu zájmů," varuje.

Podle Nadačního fondu si vláda mohla vyžádat prokázání vlastnické struktury až po fyzické osoby. "Vládní představitelé odůvodňují koupi budovy tím, že 80% prostředků budou proplaceny z evropských fondů – takovýto styl argumentace je nepřípustný. Navíc neuspořádání otevřeného řízení nelze ospravedlnit spěchem, na který se vláda vymlouvá. Nutno zde navíc podotknout, že společnost Lagheta, a.s., která je pětinovým vlastníkem společnosti Alkatria, a.s., nezveřejňuje v obchodním rejstříku některé povinné informace,“ upozorňuje fond.

Tahanice mezi úřady

O budovu měl původně zájem Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). "Byli jsme tehdy jediným zájemcem, ale prodejce nakonec svoji nabídku stáhl. Poté, co jsme si dojednali nižší nájem, jsme se nakonec rozhodli nestěhovat,“ vzpomíná mluvčí kontrolorů Jaroslav Broža. Právě díky NKÚ si objekt ministerstvo vytipovalo. V té době už ale majitel jednal i s úřadem Prahy 7, který tam chtěl přesunout radnici.

Když ale opozice městské části upozornila na nejasného prodávajícího, firma Alkatria raději dala přednost ministerstvu, respektive Generálnímu ředitelství úřadu práce, jemuž tato okolnost podle všeho nevadí. "Dům kupujeme od podnikatelského subjektu, který má sídlo v Česku, odvádí zde daně a plní si své povinnosti. Jeho majitel je sice cizinec, ale žije na území České republiky," tvrdí Generální ředitelka Úřadu práce Marie Bílková.

Koníček: Máte lepší řešení?

Jakákoliv podezření odmítá i ministr práce a sociálních věci v demisi František Koníček. "Nerozumím. Podezření z čeho? Máte lepší a výhodnější řešení? Jakákoliv vláda má právo jednat ve svých kompetencích. Spíše by mě zajímalo, proč se neobracíte na pana Drábka, aby vám vysvětlil, proč vytvořil úřad bez podmínek pro jeho fungování," odpověděl na dotaz.

Bývalý ředitel Lesů ČR František Koníček.

František Koníček.

Jenže o stamilionové transakci rozhodla vláda v demisi bez důvěry. "Za mě se nákup ještě neřešil, vnímala jsem, že úřad sídlí v nevyhovujících podmínkách, ale toto řešení ještě nebylo na stole," potvrdila serveru Lidovky.cz Koníčkova předchůdkyně Ludmila Müllerová (TOP 09).

Úřad práce začal řešit nákup až letos v červnu. "Objevila se možnost financovat nákup budovy z evropských prostředků," popsala Bílková. Stát díky tomu za nákup zaplatí jen 60 milionů, zbylých 240 pošle Evropská unie. Kdyby vláda tento týden nákup neodklepla, podle Rusnoka by Česko o dotaci přišlo. Opírá se i o pět posudků stanovujících cenu budovy na 300 až 310 milionů korun. Praha 7 si navíc nechala udělat dva posudky, podle nichž má objekt cenu 255 a 301,6 milionu. 

Jenže ani to podle Gazdíka kabinet neospravedlňuje k takové transakci. "I příspěvky do EU platíme, takže to je takové zaklínadlo," míní. A přidává se i Ondráčka. "Pod časovým tlakem se dostávat do situace, že to vyřeší narychlo, aby jim neutekly evropské fondy, je špatně. Neexistuje argument, aby netlačili na odkrytí vlastníka firmy," trvá na svém. 

Do domu poblíž Letenského náměstí se mají sestěhovat ředitelství úřadu, dvě kontaktní pracoviště, telefonní centrum a školicí středisko.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!