Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pochybný tendr na vnitru. Nejvýhodnější nabídka autodílů se prodražila

Automechanik - ilustační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automechanik - ilustační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Po odvolaném úředníkovi Romanu Fidlerovi zůstává na ministerstvu vnitra další pochybná zakázka: i když úřad v soutěži hledal prodejce nejlevnějších náhradních dílů pro policejní auta, nakonec ty nejfrekventovanější součástky nakupuje draze. Kvůli pozoruhodnému fíglu ve veřejné soutěži.

Padly tři cenové nabídky a zvítězila ta nejnižší. Na první pohled proběhl tendr na dodávku náhradních dílů pro vozy značky Ford, které má ve svém autoparku ministerstvo vnitra, zcela v pořádku. Jenže zároveň ukázal, že se nejlevnější nabídka může ve výsledku prodražit. Stačí pochopit systém.

Zásadní byl v celém tendru seznam o 800 položkách. Co položka, to konkrétní náhradní autodíl. Do soutěže se přihlásily tři firmy a ke každé součástce v seznamu nabídly cenu. Kritérium pro vítězství bylo jediné - nejnižší cena. Tu nabídla firma Auto Kelly - zhruba 2,1 milionu korun.

Fidlerův konec

Tendr na dodávku náhradních dílů ford proběhl v době, kdy Zařízení služeb ministerstva vnitra šéfoval Roman Fidler. Právě jeho ve středu odvolal ministr Martin Pecina.

Hlavní důvod? Ukončení problematické smlouvy na pronájem čtyř lázeňských komplexů z éry Ivana Langera. Server Lidovky.cz upozornil, že kontrakt potichu utnul za jeho zády. Podle ministra tím státu způsobil "značnou" finanční škodu.

ČTĚTE VÍCE: Langerův muž na hodinu skončil. Je za ním značná škoda, tvrdí vnitro

O vítězi tak rozhodl seznam 800 náhradních dílů. V praxi jich je ale - v případě vozů ford - na 200 tisíc. "Je zvláštní, jaké položky byly do seznamu vybrané, protože řada těch náhradních dílů pasuje k modelům, které už po silnicích moc nejezdí," uvedl prodejce náhradních dílů ford, který si však nepřál být jmenován.

Pochybný seznam

Jeho tvrzení nahrává i daňový doklad, který má server Lidovky.cz k dispozici. Z šestnácti náhradních dílů, které Zařízení služeb od Auto Kelly kupovalo, jsou na seznamu z tendru jen dvě. Pokud by přitom uchazeč o zakázku věděl předem, že ministerstvo nebude díly uvedené v seznamu potřebovat, mohl by ceny srazit na minimum.

Vnitro ale pochybnosti o tom, jak 800řádkový seznam vznikl, odmítá. "Seznam byl sestaven na základě nakoupených náhradních dílů v uplynulém období a byl zpracován kompetentními pracovníky autoopraven," tvrdí Hana Malá z tiskového odboru ministerstva.

Účet za říjnovou objednávku ale ukazuje, že Zařízení služeb skutečně potřebovalo zejména součástky, které v seznamu nebyly. Jinými slovy: jen u zmíněných dvou položek se Auto Kelly muselo řídit cenami, které ve výběrovém řízení uvedlo. Ostatních čtrnácti dílů se ovšem týkala jinak nastavovaná cena.

"V případě dodávek zboží, které není výslovně uvedeno v cenové nabídce, garantuje prodávající, že nabídnutá cena za toto zboží bude oproti standardní ceníkové ceně nižší o poskytnutou slevu a v žádném případě nepřekročí cenu obvyklou," uvedlo vnitro.

ČTĚTE TAKÉ:

Auto Kelly tvrdí, že zadání dodržuje. "V případě Zařízení služeb jsou naše ceny na originální díly ford vždy pod doporučenými maloobchodními cenami fordu," uvedl Knor. "Můžete se o tom sami přesvědčit zadáním příslušného kódu dílu přímo na našem e-shopu," dodal.

Z nejlevnějšího nejdražší

Server Lidovky.cz tak učinil, jeho slova se ale nepotvrdila. Tak například díl zvaný "servo pumpa", který si Zařízení služeb objednalo: Auto Kelly ho dodalo za cenu 10 297 korun. Po zadání kódu této součástky v e-shopu Auto Kelly ale vyjela jiná cena, nižší, 8 513 korun.

Knor ale později upřesnil, že zatímco v e-shopu je uvedena cena za alternativní značkový díl, firma dodala Zařízení služeb originální díl. Proto byl dražší. Ve faktuře je přitom uvedený název alternativního dílu. Vysvětlení je ale podle Auto Kelly jednoduché. "Toto interní označení Auto Kelly má pouze informativní charakter a říká nám i odběrateli, že k originálnímu dílu existuje kvalitativně srovnatelný značkový díl," tvrdí Knor.

Auto Kelly po vydání tohoto článku zaslalo serveru Lidovky.cz vyjádření, ve kterém firma zopakovala, že náhradní díly dodává se slevou oproti maloobchodní ceně, jak si žádá smlouva. Tentokrát pro srovnání odkázala na oficiální stránky Fordu, kde jsou doporučené ceny uvedené. Doporučená cena pro zmíněnou "servo pumpu" je 9 671 korun, zatímco Zařízení služeb za ni firmě Auto Kelly zaplatilo 10 297 korun. Pro tento nesoulad má ale Auto Kelly své vysvětlení. "Fakturace, na kterou se ve svém článku odkazujete, proběhla na začátku října 2013 a od té doby se maloobchodní ceny Fordu mohly změnit…," napsal marketinogvý ředitel Michal Knor.

Server Lidovky.cz se zároveň obrátil na autoservisy, které se veřejné zakázky zúčastnily, ale nevyhrály. V případě dodržení cen, které nabídly v tendru, by Auto Palace Spořilov dodalo pumpu za 8 264 korun a Ford Auto Motol Beni za 9 511 korun.

Podobně je tomu i v případě náhradního dílu takzvané "sada rozvodů". Cena Auto Kelly pro Zařízení služeb činí 5 035 korun. Na stránkách ale e-shop toto zboží nabízí za cenu 4 503 korun. Auto Palace Spořilov uvedlo, že by daný díl - v případě jeho dodání v rámci tendru - nabízelo za 2 960 korun a Ford Auto Motol Beni za 3 522 korun.

Cena vč. DPH u autoservisů (v případě veř. zakázek)
Auto Kelly (vítěz)Auto Palace SpořilovFord Auto Motol Beni
servo pumpa10 2978 2649 511
sada rozvodů5 0352 9603 522

Auto Kelly ale tvrdí, že podmínky smlouvy dodržuje. "Smlouva se Zařízením služeb stanovuje nejenom ceny pro originální díly, ale zároveň jasně říká, že i ceny ostatních dílů nesmí překročit cenu obvyklou. A mohu Vás ubezpečit, že Auto Kelly všechny svoje smluvní závazky plní v celém rozsahu," uvedl Knor.  

Firma Auto Palace Spořilov, která tvrdí, že by požadované součástky dodala levněji než vítěz tendru, také zdůraznila, že dodává výhradně originální náhradní díly z výrobních hal značky Ford.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...