Těsně předtím své vyjádření k náhle vzniklé alarmující situaci zformulovali zaměstnanci muzea. Reagovali zejména na stanovisko Středočeského kraje z 29. 1., který v tiskovém sdělení projevil úmysl přestěhovat muzeum z jeho dlouholetého sídla na pražském Starém Městě do Jezuitské koleje (stále ještě v rekonstrukci) v Kutné Hoře a do uvolněných prostor v Husově ulici v Praze umístit Středočeskou turistickou a informační službu.
„Trvalé odmítání chápat ČMVU jako komplexní sbírkotvornou instituci, kterou nelze takřka ze dne na den eradikovat z jejího dlouholetého místa (doslova i obrazně) v české kultuře, představuje fatální překážku v pokračujícím jednání, ba přímo hlavní zdroj unáhleného a nepromyšleného realizačního programu, na který Středočeský kraj nyní direktivně naléhá,“ upozorňují. Odpovídají také na podle nich nepravdivá a osočující „zjištění“, jimiž vedení Středočeského kraje zdůvodňuje své kroky. Například fakt, že rekonstruovaný areál Jezuitské koleje v Kutné Hoře dosud není v provozu, zdůvodňují pracovníci muzea tím, že nejprve musí fungovat depozitář, a teprve poté smějí být učiněny další kroky k vybavení a zprovoznění expozic.
Také představy Středočeského kraje o tom, jak by mělo muzeum fungovat, jsou poněkud amatérské: „Objekt v Praze, přímo na Královské cestě, kudy denně proudí tisíce turistů, chce Středočeský kraj využít k vybudování rozsáhlého turistického centra, jehož cílem bude ve velkém rozsahu nalákat návštěvníky za krásami a zajímavostmi středních Čech. (...) Prostory v budově v Husově ulici budou samozřejmě i nadále využívány pro výstavy, jejichž pořadatelem bude Středočeská turistická informační služba (STIS, a. s.) a budou zaměřeny na propagaci středočeských umělců.“
Podle pracovníků ČMVU jde o pokus podřídit kulturu „aktuálním“ politickým zájmům. „Středočeský kraj hodlá odsun muzea z Prahy uskutečnit co nejrychleji a bez možnosti adekvátní oponentury,“ píší. „V duchu pragmatické samozřejmosti zdůrazňuje ,interní‘ povahu tohoto kroku, čímž prakticky vylučuje možnost širší veřejné diskuse. Nutno přitom brát na vědomí, že České muzeum výtvarných umění v Praze není pouze podřízeným příspěvkovým orgánem Středočeského kraje, ale kulturní institucí, jejíž trvalé společenské poslání, profesní zásady a zákonem ukotvené povinnosti daleko přesahují momentální rámec ,aktuálního‘ politického rozhodování.“ Co bude dál, netuším Odvolaný ředitel Ivan Neumann na otázku, co bude dál, odpovídá celkem logicky: „Ta otázka není pro mne. Co bude dál, netuším.“
* LN Jaká je konkrétní situace Českého muzea výtvarných umění?
Práce běží, jak bylo naplánováno, tedy připravuje se výstava Marka Bagnoliho pro románské prostory a výstava Franty Úprky ve spolupráci s galeriemi v Hodoníně a v Chebu. Vybavují se zápůjčky z našich sbírek do ciziny i v Čechách. Připravují se podklady pro schůzku na Středočeském kraji ohledně stěhování do Kutné Hory, jíž se ovšem účastní už nový pověřený ředitel. Pracovníci muzea jsou poněkud nervózní a nejistí, pokud jde o budoucnost muzea i budoucnost jejich vlastní.
* LN Co se vlastně stalo přes víkend, že vás odvolali, aniž byste mohl odpovědět na zadání, která jste dostal koncem týdne?
Co se stalo přes víkend, samozřejmě netuším. Ale domnívám se, že reprezentanti Středočeského kraje zúčastnění na páteční (30. 1.) schůzce ohledně transferu muzea již o mém pondělním odvolání věděli. Zadání zařídit kanceláře do 1. dubna nebylo pro nás problémem. Deklarovali jsme, že jsme schopni jako „úředníci“ úkol splnit. Zároveň jsme jako profesionálové vyjádřili svůj názor na takové počínání. Považujeme ho za nešťastné a pro kulturu a obraz středních Čech nepřinášející žádný společenský, kulturní a duchovní prospěch.
* LN Je představa Středočeského kraje o využití muzea reálná?
Nevím. Vše, co jsem měl možnost číst, je naprosto vágní, zřejmě koncipované lidmi, kteří nemají tušení, co je výstavní program. Výstavy středočeských umělců dům nezachrání. Velká řada z těch, kteří svým významem přesahují regionální rámec, v Českém muzeu výtvarných umění vystavovala.
* LNA jaký je v současnosti stav rekonstrukce areálu Jezuitské koleje v Kutné Hoře, kam by se muzeum mělo v podstatě okamžitě přemístit?
V Kutné Hoře je třeba ještě dokončit vstupní partie hlavní budovy a fasádu v nákladu cca 50 milionů korun a dokončovací práce ve středním křídle, na něž Středočeský kraj v roce 2007 vyčlenil 17 milionů korun – ale dosud nevypsal výběrové řízení.