Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Počítače na kolejích odkryly stopu k pirátům

Česko

PRAHA Policii se podařil jeden z nejrozsáhlejších zásahů proti počítačovým pirátům v Česku.

Na stopu nelegálních programů policisty podle jejich vyjádření přivedl obsah počítačů umístěných na strahovských vysokoškolských kolejích. Tedy na místě, které bylo v minulosti kradeným softwarem proslulé. Studenti ze Strahova se ale hájí tvrzením, že se jich policejní akce netýká a koleje jsou již čisté.

Při úterním zátahu policie objevila nelegální programy za desítky milionů korun a zadržela sedm lidí. Na akci se podíleli policisté z Prahy, České Lípy, Brna a Přerova. „V průběhu akce bylo provedeno celkem devět domovních prohlídek v rámci celého Česka a bylo zadrženo sedm podezřelých osob. Při akci bylo zajištěno větší množství výpočetní techniky a paměťových médií, na kterých jsou nelegální data v rozsahu desítek terabytů,“ uvedla pražská policejní mluvčí Eva Miklíková.

Dva zadržené poslal soudce do vazby. Jim i zbylým pěti pirátům, které policie vyšetřuje na svobodě, hrozí za porušování autorských práv až pět let vězení. Podnět k zásahu dala policii Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI).

Podle Martina Komoně, místopředsedy občanského sdružení Sillicon Hill, které se na kolejích stará mimo jiné o připojení k internetu, policie na Strahově nezasahovala.

„Jsme do věci zataženi omylem. Je pravda, že v létě na kolejích proběhla razie a byly zabaveny dva počítače. To, co proběhlo tento týden, se ale nestalo tady a nemá to s námi nic společného,“ řekl LN Komoň. Policie ale podle něj asi využila informace z počítačů zabavených v srpnu. Zřejmě díky tomu piráty nakonec objevila.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Komoň také tvrdí, že nelegální software a kradené filmy nebo muzika by už na Strahově být neměly. „Jednu dobu to problém byl. O Strahově se v této souvislosti stále mluví, i když my se domníváme, že poměrně neprávem. Od těch dob se hodně změnilo. My jako provozovatelé sítě ničemu takovému nenapomáháme a s policií spolupracujeme,“ říká.

Policie nezasáhla proti lidem, kteří programy na webu nabízejí nebo stahují, ale proti „odborníkům“, kteří umí překonat ochranu softwaru pomocí cracku nebo tzv. keygenerátoru. Právě to je první a zásadní krok, který umožňuje šíření kradeného softwaru na webu.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...