Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počítání ruských boháčů

Česko

NA(z)PÁTEK

Zvláštní komise Vatikánu vedená osobním lékařem Benedikta XVI. označila za zázrak způsob, jakým Jan Pavel II. vyléčil z Parkinsonovy choroby francouzskou řádovou sestru Marii Simon-Pierre. Pokračuje tak rychlá Wojtylova cesta k blahořečení. Škoda jen, že Jan Pavel II. nevyléčil podobným zázrakem některého z milionů nemocných AIDS v Africe, když katolická církev za jeho pontifikátu tak důsledně trvala na zákazu používání kondomů.

Kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev podepsal výnos, podle kterého se dosud bezejmenná hora v pohoří Ťan-šan bude jmenovat Štít Vladimira Putina. Podobně se v minulosti jmenovala nejvyšší hora tohoto pohoří (a celého Sovětského svazu) Štít Stalina a ještě nedávno zde měli Štít Lenina.

Ruský premiér mezitím posílil svou pověst muže, jenž se vypořádal s nenasytnými oligarchy, kteří si přivlastnili ruské národní bohatství. Prvním byl Boris Berezovskij, druhým Vladimir Gusinskij. Úplně nejhůř ale skončil Michail Chodorkovskij. Podle rozsudku z posledních hodin loňského roku zůstane kdysi nejbohatší Rus ve vězení do roku 2017.

Skutečností přitom je, že koncentrace majetku v rukou úzké skupiny lidí pokračuje během celé Putinovy éry. Dokladem je žebříček nejbohatších lidí, který sestavuje americký časopis Forbes. V roce 2002 mělo jen sedm Rusů majetek převyšující jednu miliardu dolarů, o rok později jich bylo sedmnáct, v dalším roce pětadvacet. A dnes - po jedenácti letech Putinovy vlády (ať už v roli prezidenta, nebo premiéra) vlastní majetek převyšující jednu miliardu dolarů 62 ruských občanů.

Ostatně, kdo ví, jak je to s majetkem samotného premiéra. Při nedávném sčítání lidu ho kamery zachytily ve skrovném pokoji, jak posedává na béžové sedací soupravě u ne příliš moderní televize. Celé to vypadalo jako český učitelský byt z poloviny osmdesátých let; tak skromně ruský premiér žije.

Jenže podle zpráv amerických diplomatů, které nedávno zveřejnil internetový portál WikiLeaks, je Putin majitelem či alespoň spolumajitelem velké ropné společnosti.

A britský The Guardian šel ještě dál. Před třemi roky odhadl Putinův majetek na čtyřicet miliard dolarů, což je částka, která by ruského politika zařadila na čtvrté místo aktuálního žebříčku boháčů. Platí tedy: nikoli šedesát dva, ale šedesát tři ruských občanů má majetek převyšující miliardu dolarů? Zřejmě ano.

Na závěr jedna fascinující zpráva: Victoria Beckhamová již delší dobu zvažuje, že si nechá vyjmout prsní implantáty. Časopisu Vogue zároveň sdělila, že na Davidovi je vidět přibývající věk. „Uvědomila jsem si, že stárne,“ pravila doslova. My, fotbaloví fanoušci, jsme si toho všimli už dávno, milá Victorie.

O autorovi| DAN HRUBÝ, vedoucí magazínu Pátek LN

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!