Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Pod Alpami se to mudruje...

Česko

SVĚT PENĚZ PETRA ŽABŽI

Počátek každého kalendářního roku je kromě jiného ve světle pravidelného setkání hlav států, kapitánů byznysu a celebrit všeho druhu ve švýcarském Davosu. Ano, řeč je o akci se vzletným názvem Světové ekonomické fórum (WEF), letos s letopočtem 2011.

Osobně jsem nikdy příliš nepochopil očekávání, která média a laická veřejnost ve vztahu k podobným událostem mají. Scénář je vždy stejný. Na počátku se avizuje, který státník se summitu zúčastní a jak zásadní jeho projev bude. Následně se přihodí několik obecně známých jmen ze světa byznysu (zabírá Bill a Melinda Gatesovi, sir Richard Branson či někdo z Applu), doplněných o pár mediálně protřelých ekonomů („Dr. Doom“ Nouriel Roubini či Nassim Taleb). Na dovršení všeho se pozve několik celebrit ze světa filmu či hudby. Když to celé zamícháte, jedná se o velkolepý mejdan. Celé akci se dostane širokého mediálního pokrytí, letos bohužel zastíněného událostmi v Egyptě. Proč ta skepse, ptáte se? Zejména proto, že tato akce obvykle konkrétní závěry nepřinese. Jedním z mála hmatatelných výsledků je naopak posílení vlivu velkých nadnárodních společností na přítomné politiky, kteří se zuřivě snaží uniknout objektivům fotoreportérů v okamžiku, kdy si s čelnými představiteli korporací třesou pravicemi. Ani letošek nebyl výjimkou a pro nestranného pozorovatele by jistě bylo zajímavější dozvědět se, co se dělo v kuloárech. Tohoto benefitu se nám však nedostane.

Druhým důvodem jisté nepohody je názor, že nosná témata WEF 2011 jsou stále stejná a do určité míry nereflektují změněnou realitu. Podíváte-li se na webovou stránku WEF do záložky „Události“, uvidíte kapitoly - ekonomický růst, udržitelné životní prostředí, finanční systémy, zdraví pro všechny a „společenský rozvoj“. Pokud se shodneme, že první čtyři kategorie jsou synonyma pro globální byznys (ano, i zdraví je nyní velmi dobrý byznys), o „člověka“ jde až v poslední řadě.

Přitom vzdělávání člověka, jeho rozvoj, snaha o odhalování talentu a podpora v jeho zájmech by měly být hlavní oblastí, kam se peníze investují. Je více než zjevné, že zejména západní společnost došla minimálně v hmotné oblasti na konec cesty. A možná právě proto by se měly začít zdroje znovu mnohem více alokovat ve prospěch toho, co Evropa vždy uměla dobře, vývoje, umění, vzdělání a „vzdělanosti“. Nemusí totiž být daleko doba, kdy nás „montéři z Dálného východu“ předstihnou i zde...

***

Je více než zjevné, že zejména západní společnost došla minimálně v hmotné oblasti na konec cesty

O autorovi| PETR ŽABŽA, makléř Patria Direct

Autor: