Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pod Beskydy řádí vítězná parta

Česko

Taje třineckého úspěchu aneb Proč podceňovaný tým patří letos k nejmilejším překvapením extraligy

TŘINEC/PRAHA Na vrcholu slávy prožívali v roce naganského triumfu postup do extraligového finále. Už je to poměrně dávno.

Od té doby se v hokejovém Třinci ledacos změnilo, avšak ročníky v jeho desetiletém období přece jen něco spojuje: ústup z popředí.

Na jak dlouho ještě?

Přitom patří mezi kluby vyznávající atraktivní pojetí hry. Hry, s níž letos bojuje v základní části úspěšně o čelo ligové tabulky.

„Na prognózy je ještě moc brzy, ale Třinec je nejmilejší překvapení sezony,“ tvrdí hokejový expert Pavel Richter. I včera výhrou nad Brnem potvrdil, že úspěšný může být.

Pár důvodů k tomu je: Pálí góly v úžasné formě. Může se vám to zdát jako klišé, ale tohle je opravdu hlavní třinecká zbraň. Stačí pohledět do statistik – v první desítce má Třinec Ladislava Kohna, Martina Růžičku, Jana Peterka, v závěsu hned Jiřího Polanského. Kdepak spoléhání na jednoho vůdce. „Třinec hrával vždycky útočně. Má šikovné, technické hráče, nikdy nebýval soupeři příjemný,“ pamatuje jejich brankář Tomáš Duba. Výtečné mu chytá brankář. Loni mu Sparta nevěřila, a tak odešel dohrát sezonu do Finska. „Už tehdy jsem se cítil dobře, ale až teď jsem dostal šanci,“ říká 28letý Duba. Se Štěpánkem z Vítkovic a Salfickým z Plzně se tahá o nejlepší úspěšnost zákroků. „Touží konečně ukázat, co v něm je,“ tvrdí Richter. Hlavně díky Dubovi včera Třinec uspěl.

Začal už myslet i dozadu. Přesně to byl vždycky trn v třinecké patě. Hra pro diváky, jenže nervy pro trenéry. Do té doby, než ze střídačky dali Pavel Marek a Břetislav Kopřiva prioritu bránit - a mužstvo je poslouchá. „Hrají moc dobře. Ale až abnormálně dobře dozadu, což pro ně není moc typické,“ všiml si také internacionál Richter.

Skvěle si namixoval tým. V létě se obměnil kádr, vedení se nebálo zbavit brankářů Vojtka s Čechmánkem nebo persony typu David Moravec. Kromě gólmana Duby posílili do útoku o Kohna, Růžičku nebo Tomase. Do obrany zase Zíba, Hrabala či Cartelliho. Úlovek největší se podařil nedávno, kdy do Třince přišel z KHL Radek Bonk. „Je zkušený, silný na puku a nesmírně platný dozadu. Ani nevíte, jak tohle já oceňuju,“ pronesl o něm Duba.

Má kádr v nejlepším věku. Tato předchozí jména jsou už v extralize dosti známá. Ale pro Třinec hraje i věkový průměr mužstva – je mu 27 let. Říká se, že tímhle rokem začíná nejlepší věk hokejisty. „A že jich mají v Třinci hodně... Mohou se o ně opírat,“ připomíná Richter. Nehraje pod tíhou tlaku. Tady nikdy nehlásili útoky na čelo, vyléčeni realitou z předchozích let. „Hrajeme uvolněně, zápas si užíváme,“ vidí Duba. V extrémně vyrovnané tabulce je to fajn, vzpomeňte přece na trápící se Spartu nebo Karlovy Vary... „Tajné přání je skončit základní část do šestého místa,“ prozradil Duba. „Pak se uvidí co dál.“

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT SPECIALISTA PRO ZDRAVOTNICKÝ IS

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 65 000 Kč