Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pod drobnohledem Krnáčové. Primátorka dohlédne na akci Konvičkovy iniciativy

Adriana Krnáčová na úterním zastupitelstvu. Pražské opozici se primátorku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adriana Krnáčová na úterním zastupitelstvu. Pražské opozici se primátorku... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) chce dohlédnout na demonstraci Iniciativy Martina Konvičky (IMK), která se má konat 11. září před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Bubenči. Oznámení akce je podle ní formulováno tak, že ji nelze zakázat, splňuje všechny náležitosti.

Magistrát by měl příští týden rozhodnout o případném trestu pro úředníka, který nezakázal akci Konvičkovy iniciativy na Staroměstském náměstí, při níž účastníci v polovině srpna použili atrapy zbraní.

V oznámení o konání akce před ambasádou podle primátorky není nic, kvůli čemu by ji mohl úřad podle zákona zakázat. „Já se chci určitě na tu akci osobně podívat a dohlédnout na to, aby se neopakoval scénář ze Staroměstského náměstí,“ uvedla Krnáčová.

Podle primátorky jsou žádosti chystané akce a té, která se již odehrála na Staroměstském náměstí, rozdílné. „Tu první měl podle mě úřad zakázat, protože tam bylo jasně napsáno, že budou použity makety zbraní se zvukovým efektem. Tentokrát tam nic takového není a nemáme žádný zákonný způsob, jak ji nepovolit,“ uvedla.

Krnáčová po akci z poloviny srpna požaduje trest pro úředníka, který konání akce umožnil. Zda a kdy bude potrestán, chce magistrát sdělit podle mluvčího Víta Hofmana v příštím týdnu. Případný trest může uložit pouze ředitelka magistrátu Martina Děvěrová, která nyní v úřadu není. Sama Krnáčová podle zákona nemůže úředníky trestat - ti totiž spadají do kompetencí ředitelky magistrátu, nikoliv politiků včetně primátorky.

Iniciativa chce svou akci uspořádat před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Korunovační ulici v den 15. výročí teroristického útoku na Světové obchodní centrum a Pentagon v USA. Obavy už vyjádřilo české ministerstvo zahraničí, které připomnělo odpovědnost státu za bezpečnost diplomatických zastoupení jiných států. Magistrát organizátory požádal, aby změnili místo konání, ti to ale odmítli. Magistrát může akci pouze monitorovat a úředníci ji v případě problémů mohou nechat rozpustit.

IMK vyvolalo před více než deseti dny svou protiislámskou akcí na Staroměstském náměstí paniku mezi přihlížejícími, když aktéři přijeli na náměstí převlečeni za bojovníky tzv. Islámského státu a stříleli z maket zbraní. Akci prošetřují pražští policisté, a to jako výtržnictví, nevyloučili ani podezření ze šíření poplašné zprávy. Kvůli akci už padlo i trestní oznámení. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) uvedl, že policie nepochybila, když proti akci nezasáhla.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...