„Asi si vždycky vzpomenu na svoji první patrolu. Byla do distriktu Koshi. Okamžitě se kolem nás seběhly děti a chtěly s námi komunikovat. Byl to takový první opravdový kontakt s místními lidmi,“ popisoval pro web ministerstva obrany krátce před svým návratem domů. „Určitě ještě chci jet ven, nevadí mi to. Je mi jedno, jestli by to bylo do Afghánistánu nebo do Kosova, případně kamkoliv jinam. Ta práce mě baví, a proto pojedu rád,“ tvrdil tehdy člen žateckého mechanizovaného praporu.
Peníze na pomoc
|
Pod Hindúkuš se podíval třikrát a domů si jako suvenýry přivezl nádobí z kamene, šátky a afghánské čepice. Jeho poslední nasazení dopadlo tragicky. Armáda potvrdila, že je jedním ze čtyř vojáků 4. brigády rychlého nasazení, kteří zemřeli přesně před týdnem při sebevražedném útoku poblíž spojenecké základny Bagrám.
Pátý z vojáků zemřel v Praze
Hrozivou bilanci „černého úterku“ doplnil devětatřicetiletý rotmistr Jaroslav Lieskovan. Po nedělním převozu do Prahy zemřel ve střešovické Ústřední vojenské nemocnici.
Při atentátu tak dohromady zahynulo sedmnáct lidí včetně pětice českých vojáků, afghánských dětí a místních policistů. „Všichni jsme chtěli věřit tomu, že zázraky se dějí. Bohužel dnes v jedenáct hodin dopoledne přes nadstandardní úsilí lékařů rotmistr Jaroslav Lieskovan svým zraněním podlehl. Chtěl bych touto cestou vyjádřit upřímnou soustrast všem pozůstalým, kamarádům a všem, kteří ho znali a do poslední chvíle věřili, že se s touto těžkou zkouškou vyrovná,“ loučil se s ním včera Petr Pavel, náčelník generálního štábu. Z armády, jak pronesl Pavel, odešel ostřílený veterán, který mladším a méně zkušenějším kolegům dodával sílu a odvahu.
Převoz byl nutný
Že je na tom Lieskovan špatně, se vědělo celý minulý týden. Ze všech českých vojáků se nacházel nejblíž epicentru výbuchu. Přímo na americké základně Bagrám prodělal čtyři náročné operace končetin a rekonstrukci cévních tkání. Ztratil hodně krve, utržil i mnohačetná postižení orgánů a tkání.
„V americké polní nemocnici již neměli potřebné vybavení na poskytování další péče,“ vysvětlil Božetěch Jurenka, náčelník vojenské zdravotnické služby, proč jej v neděli přepravili z Afghánistánu do Prahy. I když věděli, že riziko je veliké. Plán bohužel nevyšel. Zraněný je na tom líp.
Chrudim má padlé čtyři
Lieskovan stejně jako další tři padlí sloužil v chrudimském výsadkovém praporu. Byl podobně ostřílený jako Ivo Klusák. který se do zahraničních operací podíval šestkrát. V armádě sloužil od roku 2000. Z původní pozice střelce z pancéřovky se propracoval až na staršího operátora velitelského družstva.
Dvě afghánské mise měl za sebou Libor Ligač. Vyzkoušel si obsluhu minometu i pozici odstřelovače, až zakotvil jako střelec výsadkového družstva. Nejméně zkušeností z pětice mrtvých nasbíral v cizině Jan Šenkýř. Jeho letošní účast v misi byla první V Chrudimi sloužil od roku 2011, předtím si prošel jednotkami logistiků a dělostřelců.