Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pod lavinou v Jeseníkách zahynul skialpinista, porušil zákaz vstupu

Česko

  16:15aktualizováno  17:33
JESENÍK - Ve Velkém kotli v Jeseníkách v neděli odpoledne zasypala lavina skialpinistu, nehodu nepřežil. "Velký Kotel je lavinovým katastrem, skialpinista tam neměl co dělat," řekl náčelník jesenické horské služby Michal Klimeš.

Ve stejné lokalitě zahynul před rokem osmnáctiletý snowboardista.

V Jeseníkách se zvýšila v pátek vlivem nové sněhové nadílky a silného větru hrozba pádu lavin na třetí stupeň z pětibodové škály. Pád lavin hrozí jen mimo turistické trasy.

"Skialpinista byl zasypán a měl těžká polytrauma (mnohočetné poranění), protože ho to táhlo přes skalní prahy. Zemřel na místě. Jak k události přesně došlo, zatím nevíme, s největší pravděpodobností se mohlo stát, že lavinu utrhl sám. Věk muže neznáme, nic u sebe neměl," uvedl Klimeš.

Lavina zavalila muže z Litovle na Olomoucku po 13:00. "Vzhledem k tomu, že skialpinista měl u sebe zapnutý lavinový vyhledávač, podařilo se jej nalézt. Skialpinista porušil pravidla pobytu v horských oblastech a pohyboval se v místech, kde by žádný návštěvník hor neměl být. Proto znovu upozorňujeme, že v Jeseníkách je vyhlášený třetí lavinový stupeň," zdůraznil náčelník horské služby.

Třetí stupeň lavinového nebezpečí se týká všech lavinových katastrů v Jeseníkách a v oblasti Králického Sněžníku. Jde o Velký a Malý Kotel, žleby vrcholu Kamzičník, Červené hory a žleb u pramene Moravy v oblasti Králického Sněžníku.

Nebylo to poprvé
Poslední obětí laviny v Jeseníkách se stal loni v únoru osmnáctiletý
snowboardista. Mladíka z Uničova na Olomoucku zasypala lavina v zakázané oblasti Velkého kotle. Utrpěl mnohočetná zranění, kterým podlehl v sanitce.

V oblasti Velkého Kotle ohrozila lidské životy lavina i v prosinci 2007,
když zavalila tři lyžaře. Dva z nich přežili téměř bez zranění, třetí
utrpěl poranění břicha. Sníh ve Velkém Kotli zabíjel v roce 1986.

Lavina tehdy smetla ženu, která zemřela na rozsáhlá vnitřní zranění.
Pod sněhem zemřel tento víkend i třináctiletý chlapec. V Měděnci na
Chomutovsku na něj na místním kopci spadl sněhový převis. Ve sněhové pasti zůstali dva chlapci; jednomu z nich se podařilo vyhrabat ven.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat