130 let

Pod můstky se šíří neklid

Česko

Vedení Dukly se nelíbí špatné výsledky skokanů na lyžích, a chce proto jednat s vedením úseku o nápravě

PRAHA Odchod slovinského trenéra Matjaže Zupana od reprezentačního béčka vyvolal i jistý neklid. Budoucnost českého skoku na lyžích se totiž bez zmíněného uznávaného odborníka začíná halit do nepříjemně mlžného oparu.

Právě Zupan, mnohými považovaný po Finovi Mikovi Kojonkoskim za světové trenérské číslo 2, totiž držel český skok v poslední době nad vodou.

Není žádným tajemstvím, že rakouský kouč Richard Schallert hledá stále marně s většinou reprezentantů společnou řeč a jeho systém nepřináší kýžený efekt. Což rok před světovým šampionátem v Liberci a dva před olympiádou ve Vancouveru vyvolává znepokojení i ve vedení Dukly. S výjimkou nejlepšího českého skokana Romana Koudelky totiž zbytek reprezentace hájí právě barvy Dukly.

„Výsledky vnímáme jako ústup ze slávy,“ komentuje situaci ředitel Armádního sportovního centra Dukla Jaroslav Priščák. „Komunikace mezi Schallertem a skokany je špatná, něco se musí změnit!“ Dukla chce šanci pro Jiroutky Priščák dodává, že současné rozpačité výsledky (kromě Koudelky se žádný jiný skokan ve Světovém poháru nevešel do 40. místa) na Dukle nehodlají přehlížet. „Příští týden proto chceme s vedením úseku jednat,“ říká rázně.

Co ale vlastně mohou zástupci Dukly, kteří pravidelně přes léto do značné míry ekonomicky zajišťují reprezentaci, vyjednat? Odchod Schallerta se totiž jeví jako nereálný, i proto, že má podepsanou smlouvu do příštího roku.

„Chceme, aby se jeden z bratrů Jiroutků stal Schallertovým asistentem a druhý vedl béčko,“ vysvětluje Priščák. „Oba se od Zupana hodně naučili a nevidíme důvod, proč by se mělo rozletu těchto talentovaných trenérů bránit.“

Právě David a Jakub Jiroutkové vyznávají slovinskou školu, kterou do Česka přinesl Vasja Bajc, pod jehož vedením se stal Jakub Janda nejlepším skokanem světa.

David Jiroutek připomíná, že Schallertova škola v Rakousku úspěchy přináší, v Česku ale zatím ne. A nesoulad mezi Schallertem a skokany vysvětluje i tím, že Češi mají jinou mentalitu než Rakušané. „Čeští skokani nad sebou potřebují dohled,“ vykládá.

Jenže Schallert je spíše demokrat a do značné míry sází na individuální iniciativu svých svěřenců. Češi prý potřebují tlak a dozor Na otázku, zda by na nabídku dělat Schallertovi asistenta kývl, David Jiroutek odpovídá opatrně. „Nevím, jestli by zmíněná varianta situaci prospěla. Já mám totiž na některé věci jiný náhled než Ritchie, který zase věří svému stylu práce.“

Jakub Jiroutek o nabídce na post asistenta u Schallerta nejspíš přemýšlet nebude muset, protože právě tohle místo před rokem po vzájemných neshodách opustil.

„Jinak ale dávám bráchovi za pravdu, když mluví o odlišné mentalitě Čechů a Rakušanů,“ říká. „U nás potřebují skokani skutečně cítit tlak a být pod dozorem.“

I vzhledem k tomu, že Jiroutkové se k Schallertovi příliš nehrnou, lze jen těžko odhadnout, jak jednání dopadnou.

David Jiroutek navíc po odchodu Zupana zvažuje, že poté, co se jeho přítelkyně Kamila Rajdlová po porodu vrátí do lyžařské stopy, s trenéřinou dočasně skončí a stane se mužem v domácnosti. Zmíněné rozhodnutí by ale mohlo ukončit Jakubovi Jandovi kariéru. Pod Schallertem totiž trénovat nejspíš nehodlá.

Pakliže příští týden obě strany nenajdou společnou řeč, mohlo by mezi Duklou a vedením úseku dojít i k vážnému rozkolu.

„Jen to ne,“ varuje David Jiroutek. „Na případnou válku by doplatili především skokani.“

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás