Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pod přísným dohledem. Důležité armádní vrtulníky střeží malé ‚město‘

Maskovaný vrtulník Alien Tiger, který má ve své letce  Armáda ČR, před třemi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maskovaný vrtulník Alien Tiger, který má ve své letce Armáda ČR, před třemi... | foto: Archiv 22. základny vrtulníkového letectva AČR

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU Bezmála tři desítky helikoptér z šesti evropských zemí. Vzdušný prostor v okolí Náměště nad Oslavou se na necelý měsíc stal dějištěm mezinárodního vojenského cvičení Dark Blades. Právě na okraji pětitisícového města na Vysočině sídlí vrtulníková letka české armády.

Obklopen lány v kopcovitém terénu mezi malými vískami působí nenápadně. Přilehlé parkoviště a postarší budovy viditelné z příjezdové cesty vzbuzují dojem, že oplocený areál je spíše průmyslového charakteru. Že se za jeho branami nachází 22. základna vrtulníkového letectva, jeden z klíčových armádních útvarů, nasvědčuje až bližší pohled na přítomné uniformované muže a historické letouny.

„Vrtulník je pro českou armádu zejména zbraň a dopravní prostředek,“ poukazuje na důležitost strojů velitel jednotky, plukovník Miroslav Svoboda. „Jde o standardní součást jakékoliv armády, která přináší službu vojákům, aby mohli dělat svou práci. Stejně jako tanky nebo bojová vozidla,“ podotýká muž, který prošel i dvěma misemi v Afghánistánu.

Příprava pilotů vrtulníků

Historie základny se datuje od června 1956, kdy tehdejší vláda schválila výstavbu náměšťského letiště. V říjnu téhož roku byl založen 20. stíhací letecký pluk v Čáslavi, který byl o tři a čtvrt roku později přesunut na vyhotovený aerodrom na Vysočině. Současnou podobu pak 22. základna vrtulníkového letectva získala v prosinci 2013, kdy byly sloučeny letecké útvary v Přerově a Náměšti.

„Specializujeme se na přípravu pilotů a osádek vrtulníků pro transportní, výsadkové nebo bojové použití,“ přibližuje plukovník Svoboda činnost základny, jediné svého druhu u nás.

Česká armáda aktuálně disponuje více než třemi desítkami kusů helikoptér dvojího typu – transportními Mi-171Š a bitevní Mi-24/35. Prvně zmiňované stroje představují moderní modifikaci sovětského vrtulníku Mi-8/17. Česko je dostalo počátkem tisíciletí v rámci deblokace ruského dluhu. Určeny jsou zejména k přepravě osob, pojmou jich až 26. Platí přitom, že čím výše se helikoptéra nachází, tím se také v důsledku řidšího vzduchu snižuje její maximální nosnost.

Velitel 22. základny vrtulníkového letectva Armády ČR plukovník Miroslav...
Česká armáda momentálně disponuje dvěma typy vrtulníků - transportními a...

Mašiny Mi-24 vyrobené ve stejné zemi slouží především pro přímou podporu pozemních jednotek a ničení obrněných cílů.

Všechny vrtulníky jsou dislokovány na území republiky a plní vnitrostátní úkoly. Vedle toho, že jsou připraveny reagovat na veškeré hrozby a asistují při přesunech vojáků či materiálu, mohou být využity také v případě přírodních katastrof. Svou užitečnost a schopnost ukázaly například již během povodní v letech 1997 a 2002.

„Pro účely pomoci v nouzi je jeden vrtulník neustále v pohotovosti připravený k okamžitému zásahu 24 hodin denně,“ líčí podplukovník Tomáš Navrátil, velitel 223. letky oprav letecké techniky.

Všechny stroje jsou doma

V zahraničních operacích tuzemská armáda momentálně nemá nasazený žádný stroj. Naposledy pomáhaly české vojenské vrtulníky v afghánské provincii Paktika na základně Šarana mezi lety 2009 až 2011. Po jejich návratu se ve válkou zmítané zemi střídaly týmy pilotů a techniků, kteří necelých deset let pomáhali s výcvikem místních kolegů. I jejich mise však nedávno skončila.

Náměšťská základna připomíná menší město. Má vlastní palivové hospodářství s železnicí, meteorologickou stanici, čističku vody nebo hasicí jednotky. Krom vrtulníků v ní lze spatřit i více než 300 kusů různorodých vozidel. Není tak divu, že celé letiště o rozloze bezmála pěti kilometrů čtverečních je střeženo kamerami a otřesovými čidly. „Jsme velice dobře zabezpečeni. Řekl bych srovnatelně s objekty strategického významu, jako jsou jaderné elektrárny,“ tvrdí velitel Svoboda.

Aby v areálu vše fungovalo, jak má, stará se o jeho chod více než tisíc vojáků a zhruba sto občanských zaměstnanců. Piloti, letečtí návodčí, technici, strážci objektu, ale také hasiči nebo kuchaři. Polovina z nich přitom za prací denně dojíždí ze vzdálenosti vyšší než 50 kilometrů. Nejdále patrně ze 130 kilometrů dalekého Přerova, odkud se vrtulníky do Náměště nad Oslavou přesunuly. „Zbytek žije převážně v okolí, kde je dostupnost bydlení velice dobrá. Na základně zůstává pouze ten, kdo bydlí na ubytovně, což jsou minimální počty,“ říká Svoboda.

Helikoptéry, které má armáda ve své letce, jsou relativně nové. Za předpokladu, že budou udržovány, mají před sebou podle Svobody ještě velkou část technického života. Přesto ministerstvo obrany dlouhodobě usiluje o nákup víceúčelových vrtulníků. Podle posledních informací se resort dohodl na dodávce dvanácti těchto strojů s vládou USA, od níž by měl nejpozději v červnu obdržet konkrétní nabídku. Ve hře jsou vrtulníky UH-60 Black Hawk od firmy Lockheed Martin, nebo UH-1Y Venom od společnosti Bell Helicopters.

Od 10. května do 3. června na základně probíhá mezinárodní vrtulníkové cvičení Dark Blade. Společně s Českem se jej účastní letectva Belgie, Německa, Maďarska, Polska a Slovinska, kteří trénují například nácviky únikových manévrů proti útočícímu stíhači, lety s brýlemi pro noční vidění NVG či vzdušnou ochranu konvoje.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...