Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pod trolejí z Vídně do Znojma

Česko

ZNOJMO První vlak tažený elektrickou lokomotivou přijel včera z Vídně do Znojma.

Dosud museli lidé při cestě do Rakouska jezdit motorovým vlakem do Šatova a tam přesedat. Elektrifikace tratě Šatov–Znojmo trvala více než rok a stála 1,2 miliardy korun, řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Opravy kolejí zkrátí a zjednoduší cestování mezi oběma městy.

Modernizace trati umožní zvýšit rychlost vlaků až na 90 kilometrů v hodině.

Vznik přímého spojení Znojma s Vídní bez nutnosti přepřahání lokomotiv a přestupu cestujících zkrátí jízdní dobu mezi oběma městy o devět minut, řekla regionální mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Práce na kolejích skončily před několika dny, včera byla stavba slavnostně předána. Vlaky se na trať Znojmo–Šatov vrátí 1. prosince, půjde ale opět o motoráky. Elektrický provoz bude zahájen až od nového jízdního řádu, tedy od 13. prosince. „Denně bude vypraveno sedm regionálních osobních vlaků v obou směrech. Vedeny budou lokomotivou Taurus s rakouskými klimatizovanými vozy,“ uvedl ředitel Krajského centra osobní dopravy v Brně Pavel Karšulín. Od 13. prosince začne rovněž fungovat nová zastávka Znojmo – Nový Šaldorf.

Součástí projektu byla celková rekonstrukce zhruba 12 kilometrů trati, včetně modernizace nádraží ve Znojmě a opravy nejvyššího železničního mostu v Jihomoravském kraji.

Více než 200 metrů dlouhý šatovský most, který ve výšce 50 metrů překlenuje řeku Dyji, byl postaven v 60. letech 19. století. Dělníci původní most více než rok po několika etapách stahovali z pilířů, na které poté nasunuli novou konstrukci. Pro zvýraznění mostního díla je znojemský viadukt nasvícený a vytváří jedinečné noční panorama, řekl Halla. Náklady 1,23 miliardy korun uhradil Státní fond dopravní infrastruktury. Projekt elektrifikace trati Znojmo–Šatov je navržen ke spolufinancování z evropských fondů. Podpora může podle Hally být až 950 milionů korun.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: