Český prezident Jana Fischera ústně ujistil, že pokud bude splněn jeho požadavek na výjimku z Listiny základních práv EU, nebude si již klást žádné další podmínky a Lisabonskou smlouvu zpečetí svým podpisem.
PRAHA Český premiér Jan Fischer veze na summit Evropské unie do Bruselu dvě dobré zprávy pro evropské partnery. Zaprvé se konkrétně ví, že Ústavní soud se bude stížností senátorů týkající se Lisabonské smlouvy zabývat 3. listopadu. A tehdy by již měl padnout verdikt. A zadruhé se premiérovi dostalo ujištění od prezidenta Václava Klause, že výjimka, kterou požaduje, je již tou poslední podmínkou a poté dokument podepíše.
Kvůli mandátu české delegace na jednání Evropské rady, které začíná dnes a potrvá do zítřka, se včera konalo mimořádné zasedání vlády. Zúčastnili se ho netradičně i šéfové obou komor českého parlamentu Přemysl Sobotka a Miloslav Vlček. Na jednání kabinetu byl i prezidentův kancléř Jiří Weigl. Právě on pojede s premiérem i na bruselský summit.
Premiér Fischer na dotaz, zda má od Klause záruku, že Lisabonskou smlouvu po schválení výjimky podepíše a nebude si klást další podmínky, uvedl: „Mám toto ujištění a nemám důvod mu nevěřit.“ Prezident ho podle jeho slov takto ústně ujistil v úterý vpodvečer. „Myslím, že mezi prezidentem a premiérem se nesepisuje notářská smlouva,“ poznamenal k tomu Fischer.
Pokud jde o text takzvané Klausovy výjimky z Listiny základních práv Evropské unie, ten je sice již hotov, zatím ho však český kabinet nebude zveřejňovat. „Je na švédském předsednictví, kdy dá ten text k dispozici,“ prohlásil předseda vlády. Právě Švédové také podle něj s ostatními státy předjednávali, aby text byl i pro ně přijatelný.
Fischer odmítl konkrétněji hovořit o obsahu výjimky, nicméně naznačil, že půjde o text, který „neredukuje problém na otázku retroaktivity, na otázku Benešových dekretů“. „Je to opt-out celé listiny, jako si už dříve vyjednali Britové a Poláci. Do právního pořádku unie by vstoupil s nejbližší přístupovou smlouvu,“ dodal šéf kabinetu.
V souvislosti s vyjednáváním české výjimky se ozvali i Slováci. „Slovensko chce mít stejnou právní ochranu pro své občany ve věci takzvaných Benešových dekretů jako Česko,“ prohlásil v pondělí šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák. Jak by tato právní ochrana měla vypadat, ale neupřesnil. Český premiér k tomu poznamenal, že jde čistě o slovenskou „akci“. „Nejednáme o nějakém společném postupu,“ uvedl Fischer.
Dobrou zprávou pro zbylých 26 zemí EU je podle premiéra i fakt, že Ústavní soud odročil jednání o Lisabonu na konkrétní datum – 3. listopad. „Je uspokojující, že se ví, na jaký termín je to odročeno. Takže to není žádná zdrcující ani překvapující zpráva,“ prohlásil Fischer.
***
„Myslím, že mezi prezidentem a premiérem se nesepisuje notářská smlouva.“
Je to výjimka z celé listiny, jako si už dříve vyjednali Britové a Poláci.