7. dubna 2014 12:55, aktualizováno  12:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podepsáno. Irák odkoupí zakonzervované letouny L-159 za čtyři miliardy

Bitevník L-159 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitevník L-159 | foto: Lidové noviny

ODOLENA VODA/PRAHA Několikadenní vyjednávání přineslo úspěch. Představitelé iráckého ministerstva obrany se v neděli 6. dubna domluvili s vedením společností Aero Vodochody a podepsali smlouvu na dodávku dvanácti zakonzervovaných letounů L-159 Alca. Jak zjistily Lidové noviny, stroje by se měly do Iráku dostat nejpozději letos v září.

Že je kontrakt skutečně hotový, si LN ověřily u dvou zdrojů obeznámených s detaily kontraktu. Celková hodnota obchodu je 200 milionů dolarů, tedy zhruba čtyři miliardy korun. "Nechám to bez komentáře," odmítl prozradit podrobnosti Petr Řehoř, programový ředitel Aera Vodochody. Až prý bude třeba informovat veřejnost, společnost vydá tiskové prohlášení.

Podzvukové bitevníky L-159

  • V roce 1997 si Česká republika objednala v Aeru Vodochody 72 bitevníků L-159 Alca za 52 miliard. Později vojáci uznali, že dokážou provozovat jen část.
  • Nyní čáslavská letka používá 19 jednomístných strojů a 6 ve dvoumístné verzi pro výcvik. Zbytek čeká v hangárech Aera na případný odprodej.
Aero L-159 Alca Armády ČR

Aero L-159 Alca Armády ČR

  • Část by mohla odkoupit americká firma Draken International, i když se obchod aktuálně zastavil. Druhou část zase irácká armáda.

Tucet podzvukových bitevníků by Irák měl získat z nikdy nepoužitých zásob české armády, přičemž Aero bude v obchodu figurovat jako prostředník. Zatím není jasné, kolik peněz na obchodu vydělá ministerstvo obrany. Bagdád je v časové tísni, už letos v září získá stíhačky F-16, a proto potřebuje co nejrychleji stroje pro výcvik svých pilotů. 

Irácká strana o české bitevníky neprojevila zájem poprvé. V roce 2012 chtěla pořídit dokonce 28 strojů L-159 a s tehdejším ministrem obrany Alexandrem Vondrou podepsala předběžnou dohodu v hodnotě 20 miliard korun. Z té sešlo a Bagdád si objednal cvičné korejské letouny F-50. Ani tento kontrakt však nevyšel a do hry se opět dostalo Aero Vodochody. Česká strana může slavit až ve chvíli, kdy Irák pošle peníze.

Pro české ministerstvo obrany je obchod přínosný především proto, že se zbaví alespoň části nepoužívaných strojů, za jejichž ustájení v hangárech Aera platí desítky milionů ročně.

 

Martin Shabu, Ondřej Stratilík
Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?