8. dubna 2010 8:25, aktualizováno  14:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podepsáno. Vyhráli jsme všichni, shodli se Obama a Medveděv

Dmitrij Medveděv, Václav Klaus a Barack Obama si připíjejí po podpisu smlouvy o odzbrojení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dmitrij Medveděv, Václav Klaus a Barack Obama si připíjejí po podpisu smlouvy o odzbrojení. | foto: Reuters

PRAHA Barack Obama a Dmitrij Medveděv splnili cíl "pražské mise". Na Pražském hradě podepsali smlouvu o omezení počtu jaderných zbraní. Dva nejmocnější muže světa, tedy amerického a ruského prezidenta hostil na Hradě český prezident Václav Klaus.

Po 12.32 zazněla ve Španělském sále Pražského hradu fanfára a ceremoniáři oznámili nejprve česky, potom rusky a nakonec anglicky, že Barack Obama a Dmitrij Medveděv podepíší smlouvu o snížení počtu jaderných zbraní, tedy nástupce odzbrojovací smlouvy START.

Čtěte také:

Oba prezidenti pak připojili podpisy na objemnou smlouvu. Obě země mají do sedmi let omezit počet strategických hlavic na 1550 na každé straně, což je limit zhruba o třetinu menší než dosud. Neměly by také mít více než 700 rozmístěných nosičů atomových zbraní. Dohoda, která ještě v obou zemích podléhá ratifikaci, je součástí Obamovy snahy o jaderné odzbrojení.

Dmitrij Medveděv, Václav Klaus a Barack Obama v zahradách Pražského hradu.

"Jsem rád, že se mohu vrátit do České republiky, abychom historicky dokončili novou dohodu START. Jsem velmi rád, že jsem se mohl vrátit do překrásného města Prahy," prohlásil Obama ve Španělském sále. "Věřím, že dosažení tohoto cíle nás posune za mentalitu studené války. Je to důležitý krok k jaderné bezpečnosti," řekl americký prezident.

Přečtěte si projevy obou prezidentů:
Prohlášení Baracka Obamy
Prohlášení Dmitrije Medveděva

"Naprosto souhlasím s hodnocením Obamy ohledně toho, že v tomto sále před několika minutami došlo k dějinné události," přidal se Medveděv. "Nejdůležitější je, že není nikdo, kdo by vyhrál, a nikdo, kdo by prohrál."

Barack Obama a Dmitrij Medveděv podepsali na Pražském hradě smlouvu o odzbrojení.

I ve slavnostních proklamacích se ale prezidenti otřeli o sporná témata. Tím jedním je postoj k Íránu. "USA a Rusko patří ke koalici, která trvá na tom, aby ten, kdo neplní pravidla, to pocítil. Jaderné zbraně v rukou teroristů jsou nebezpečné pro všechny země," prohlásil Obama.

A ruský prezident zase neopomněl zmínit ruské výhrady k protiraketové obraně. "Tato smlouva může být životaschopná a funkční pouze tehdy, jestliže nebude docházet k přílišnému navyšování systémů protiraketové obrany, což by nakonec mohlo vést k ohrožení ruských strategických sil," narážel Medveděv na ruskou hrozbu, že by od smlouvy mohlo odstoupit - čtěte zde

Po příjezdu na Pražský hrad vyrazili Medveděv, Obama a Klaus do hradních zahrad, kde proběhlo focení před schůzkou.

Následně se šéfové zemí, které dohromady vlastní přes 90 procent vojenského jaderného arzenálu celého světa, odebrali do Hudebního salonku Pražského hradu, kde spolu mezi čtyřma očima rokovali.

Anketa

Prospěl Česku summit Obama - Medveděv?

Určitě, bylo to pro nás vyznamenání 5906
Ne, jen to stálo moc peněz 2131
Je mi to jedno 862

Po slavnostním podpisu smlouvy, kterému přihlíželi vrcholní čeští politici v čele s prezidentem Klausem a premiérem Fischerem, usedli státníci ke slavnostní tabuli. Oběda, na nějž rozdávala pozvánky prezidentská kancelář, se účastní desítky hostů, včetně českých politických špiček. Podává se dýňová polévka, roštěná s knedlíkem, moravská vína a české pivo.

Nová odzbrojovací dohoda - grafika.
Pro zvětšení klikněte.

Po historickém podpisu čeká Obamu večerní setkání s představiteli středo- a východoevropských zemí. V pátek se před návratem do USA

Smlouva START

Barak Obama a Dmitrij Medveděv podepíší dnes na Pražském hradě smlouvu o omezení jaderných zbraní, která má nahradit smlouvu o omezení stavu strategických zbraní (START) z roku 1991.Obě velmoci mají k dispozici v současné době 95 procent světového jaderného arzenálu. USA mají odhadem přes 2 tisíce, Rusko až 3 tisíce hlavic. Nová smlouva jejich počet omezí na 1550 kusů na každé straně.  Podpis nové smlouvy má velký význam pro světovou bezpečnostní politiku.

sejde s prezidentem Václavem Klause a premiérem Janem Fischerem.

V Česku Obama přistál přesně v 9:15 hodiny a v Praze je tak podruhé během jednoho roku. Loni v dubnu Obama na Hradčanském náměstí přednesl svůj první zahraničněpolitický projev.

O čtvrthodiny později Obama zamával ze schůdků přistavených k letadlu, poté seběhl na červený koberec a pozdravil se s českou uvítací delegací v čele s ministrem zahraničí Janem Kohoutem. Následně jej speciální automobil Cadillac One odvezl na Pražský hrad, kde Obamu přivítal český prezident Václav Klaus. Ruský prezident Dmitrij Medveděv dorazil o čtvrthodinku později.

Václav Klaus oba prezidenty provedl hradními zahradami, kde pózovali vybraným fotografům.

Pražský hrad, místo setkání prezidentů USA a Ruska - grafika.
Pro zvětšení klikněte.


Medveděv je v Praze již od středy. Kolem poledne by oba státníci ve Španělském sále pražského hradu měli podepsat novou dohodu a pak by měli vystoupit na tiskové konferenci. Poté je čeká slavnostní oběd za účasti desítek hostů.

Fotogalerie

Klikněte pro vstup do fotogalerie

Medveděv nato z České republiky odletí, Obama má ale v plánu ještě několik jednání. Večer se sejde v rezidenci amerického velvyslance se zástupci 11 zemí střední a východní Evropy. Na schůzce by jim měl zejména sdělit, že je nová smlouva START neohrožuje a že Spojené státy nadále chtějí zachovat svou přítomnost v regionu.

V pátek ráno se pak šéf Bílého domu sejde s Klausem a Fischerem na Pražském hradě. Kolem poledne by měl odletět zpět do Spojených států.

ČTK, Lidovky.cz