Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podezřelá směna pozemků: Řihákovi vyřešila problém s vjezdem do garáže

Bývalý starosta Příbrami Josef Řihák (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý starosta Příbrami Josef Řihák (ČSSD) | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Nově vyjevená fakta vrhají na podezřelou směnu pozemků v Příbrami jasnější světlo. Policie prověřuje, zda město kvůli části zastupitelů nepřišlo o více než osm milionů korun. Jak nyní zjistil server Lidovky.cz, exstarosta Josef Řihák (ČSSD) vlastní u jednoho z pozemků garáž, přičemž cesta k ní vede přes získanou parcelu. Její využívání nebylo zadarmo - dokud ji nekoupilo město.

Od minulého týdne prověřuje policie podezřelou směnu pozemků, kterou v roce 2011 schválili zastupitelé ČSSD a ODS. Jak už Lidovky.cz napsaly, město údajně vyměnilo parcely v hodnotě 11,5 milionu korun za pozemky za 2,5 milionu. Firma Next Building přitom doplatila jen necelého půl milionu korun.

„Trestní oznámení jsme obdrželi minulý týden ve středu a nyní tu věc prošetřujeme," potvrdila mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

Do vlastní garáže za poplatek

Pozemek, který město získalo, obklopuje budovu, v níž se krom supermarketu nachází i několik desítek garáží. Aby lidé mohli zaparkovat, musejí tak projet přes tento pozemek. Podle informací serveru Lidovky.cz to však dříve nebylo zadarmo.

Majitel pozemku, firma Next Building, měl od řidičů chtít několik stovek měsíčně. „Pokud bylo ve věci podané trestní oznámení, není vhodné, abych to jakkoli komentoval," odmítl však jakékoli dotazy jednatel firmy Martin Knol.

Jedna z garáží u pozemku, který směnou získalo město Příbram, patří...

Jedna z garáží u pozemku, který směnou získalo město Příbram, patří...

Kvůli poplatkům proto vznikl nápad, že parcelu získá město. Na zastupitelstvu se za tento plán přimluvil sám jeden z vlastníků garáží -tehdejší příbramský starosta Řihák. Minulý týden si exstarosta a současný senátor na směnu pozemků nevzpomínal. Když ho ale Lidovky.cz tentokrát konfrontovaly s problémem s garážemi, rozpomněl se.

PSALI JSME:

Podle něj tehdy hrozilo, že majitelům garáží nebude vjezd do garáží umožněn vůbec. „Společně s dalšími majiteli těchto jednotek jsme na celou věc upozornili, vystoupili i na zasedání zastupitelstva. Nevidím rozpor v tom, abych otevřené vystoupil na zastupitelstvu města a hájil společný zájem vlastníků 120 jednotek. Všichni zastupitelé věděli, že mezi majiteli jsem i já,“ tvrdí Řihák. 

„Nevidím důvod, proč by desítky občanů, majitelů nebytových prostor a garáží měly být perzekuovány za to, že mají mezi sebou komunálního politika,“ podotkl ještě bývalý starosta. 

Cenový nepoměr

Obyvatelé Příbrami by ale stejně tak mohli namítnout, že nevidí důvod, aby kvůli desítkám občanů přišlo město o několik milionů korun. Město totiž získalo pozemek kolem supermarketu a garáží o výměře asi 2500 metrů čtverečných v hodnotě zhruba 2,5 milionu korun, zatímco firma Next Building dostala na oplátku parcely v ulici Evropská o rozloze čtyřikrát větší za téměř 11,5 milionu korun, přičemž doplatit musela jen necelého půl milionu korun. Částky vychází z cenové mapy z roku 2011.

Původní majitel pozemkůCelková výměra v m²Cena za mpodle cenové mapy v KčHodnota pozemků v době směny v Kč
Next Building2462 m²1000 Kč2.462.000 Kč
Město Příbram10365 m²1100 Kč11.401.500 Kč
Doplatek společnosti Next Building: 463.676 Kč

Proč zastupitelstvo směnu schválilo, vedení města nevysvětlilo. "Pokud existuje trestní oznámení, nebudeme se k této věci prozatím vyjadřovat," reagoval místostarosta Příbrami Ivan Šedivý (ČSSD). Proti hlasovali pouze politici za TOP 09 a KSČM, kteří tehdy upozorňovali mimo jiné i na to, že k návrhu nebylo předloženo cenové srovnání.

Zda si tak zastupitelé byli cenové nerovnováhy vědomi, není jasné. Trestní oznámení, které podal bývalý pracovník středočeského úřadu, podezírá zastupitele z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Příbrami měla vzniknout škoda bezmála 8,5 milionu korun.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.