15. února 2012 12:11, aktualizováno  12:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nový tunel v dopravním podniku? Sto milionů na bezpečnost

Pražské metro (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské metro (ilustrační foto). | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Protikorupční fond finančníka Karla Janečka zmapoval další podezřelou zakázku v pražském dopravním podniku: sto milionů korun, které od roku 2008 odtekly na "komplexní bezpečnostní systém".

V kauze opět figurují známá jména a známé rekvizity. Jednak právníci kanceláře Šachta & Partners, kteří zastupují neprůhlednou firmu z Kypru. A za druhé je zde další podezřelá milionová finanční transakce, na jejímž konci stojí lobbista a vlivný politický hráč ODS Ivo Rittig.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zakázka na bezpečnostní systém dopravního podniku byla zkonstruována tak, aby skrze ni mohlo odtéct 100 milionů korun," tvrdí Fond proti korupci, který zveřejnil sérii dokumentů dokládající složitý řetězec převodů.

Zakázku původně získalo konsorcium firem Saab Czech a AŽD Praha. O pár měsíců později však AŽD uzavřelo - podle dokumentů, které získala investigativní sekce fondu - smlouvu s firmou Amuxalo Corporation limited, která podle smlouvy měla inkasovat 100 milionů korun. "Ve stejný den společnost Amuxalo smlouvu přeprodala za 30 milionů korun firmě Balkan-sast eood," popsal fond.

Jenže stoprocentním vlastníkem Balkan-sast eood je AŽD. Takže práci pro dopravní podnik odvedla nakonec dceřinná společnost AŽD za 30 milionů korun a rozdíl, tedy 70 milionů korun zůstalo kyperské firmě Amuxalo. Jaké služby za 70 milionů odvedly, není jasné.

INFOGRAFIKA:

Jisté je jen to, že Amuxalo opět zastupuje právníci advokátní kanceláře Šachta & Partners, pracující pro lobbistu Rittiga.

Šachtova advokátní kancelář se přitom v minulých týdnech dostala do podezření, že pomáhala vyvádět miliony korun z dopravního podniku i v dalších zakázkách. Například v kauze jízdenek či patentu na obrazovky na nástupištích metra. Peníze měly přes firemní schránky v Karibiku mířit zpět do Česka k Rittigovi.

ČTĚTE VÍCE:

Advokát David Michal ovšem tvrdí, že fond předkládá informace vytržené z kontextu. "Rittiga dlouhodobě zastupujeme v osobních záležitostech, někdy i v obchodních záležitostech. Rozhodně ho ale nezastupujeme ve vztazích s ČEZem," řekl Michal dnes v České televize. "Principiální otázka je, jestli tyto záležitosti jsou v nějakém konfliktu s veřejným zájmem České republiky, a já tvrdím, že v žádném případě," dodal Michal.

A k Michalovi se přidala i firma AŽD, která tvrdí, že se společností Amuxalo nemá nic společného. „Odmítáme vyjádření Nadačního fondu proti korupci, jsou jednoznačně lživá. Garantuji, že přes společnost AŽD Praha ke společnosti Amuxalo neodtekla ani koruna,“ řekl generální ředitel AŽD Zdeněk Chrdle.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!