Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podezřelé hypotéky prošetřuje FBI

Česko

WASHINGTON/PRAHA Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování FBI se začali zabývat příčinami finanční krize, která se z USA rozšířila do celého světa. Prověřují, zda se společnosti činné na amerických hypotečních trzích nedopouštěly účetních podvodů a zda někteří z jejich čelných představitelů nezneužívali informace v obchodním styku.

Podle FBI je krize ohrožením ekonomiky Spojených států, a proto se jí úřad začal zabývat. Představitelé FBI zatím odmítli sdělit jména společností, kterých se vyšetřování týká. Uvedli pouze, že mezi nimi jsou poskytovatelé hypoték a také investiční společnosti a banky. FBI má nyní u rizikových hypoték asi 1210 rozpracovaných případů, což je asi o 40 procent více než v roce 2006. Loni úřad vyšetřoval kolem 800 podobných případů.

Část případů se týká drobných prohřešků, jako je nepravdivé udávání údajů, jímž si klienti dopomáhají k získání půjčky. Asi 80 procent ale jsou případy podvodu za účelem dosažení zisku, řekl šéf odboru hospodářské kriminality FBI Neil Power.

Na vyšetřování spolupracuje s FBI také Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Ta potvrdila, že kvůli hypoteční krizi zahájila vlastní vyšetřování asi tří desítek firem. Mezi nimi jsou přední americké a světové investiční banky Goldman Sachs, Morgan Stanley, Merrill Lynch nebo švýcarská UBS. SEC již vytvořila pro vyšetřování rizikových hypoték zvláštní odbor, který zkoumá, jak firmy ohodnocovaly cenné papíry vytvářené z hypoték. Další nezávislá vyšetřování subjektů působících na trhu hypoték vedou i jednotlivé americké státy. Úřady ve státech New York a Connecticut oznámily koncem loňského roku, že zahájily vyšetřování, zda banky nezamlčovaly informace o rizikových půjčkách, které byly zahrnuty v portfoliích prodávaných dalším investorům. Podle Powera se stejným podezřením nyní zabývá i FBI. Úřad dále přezkoumává i okolnosti prodejů akcií čelnými představiteli hypotečních bank a institucí. Dalším předmětem vyšetřování FBI je také podezření, že developeři zkreslovali účetnictví a nadhodnocovali své obraty. „Existuje několik podezřelých věcí, které nás přiměly se krizí na finančních trzích zabývat,“ shrnul situaci Power.

***

Fed snížil sazby

Americká centrální banka (Fed) včera snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na rovná tři procenta. Reagovala tak na prohlubující se finanční krizi. Fed přitom sazbu snižoval už minulý týden o 0,75 procentního bodu. Celkově jde o jeden z nejrazantnějších zásahů americké centrální banky v historii. Sazba přímo ovlivní výši úroků v celé ekonomice a měla by podpořit hospodářský růst.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat