130 let

Podezřelé hypotéky prošetřuje FBI

Česko

WASHINGTON/PRAHA Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování FBI se začali zabývat příčinami finanční krize, která se z USA rozšířila do celého světa. Prověřují, zda se společnosti činné na amerických hypotečních trzích nedopouštěly účetních podvodů a zda někteří z jejich čelných představitelů nezneužívali informace v obchodním styku.

Podle FBI je krize ohrožením ekonomiky Spojených států, a proto se jí úřad začal zabývat. Představitelé FBI zatím odmítli sdělit jména společností, kterých se vyšetřování týká. Uvedli pouze, že mezi nimi jsou poskytovatelé hypoték a také investiční společnosti a banky. FBI má nyní u rizikových hypoték asi 1210 rozpracovaných případů, což je asi o 40 procent více než v roce 2006. Loni úřad vyšetřoval kolem 800 podobných případů.

Část případů se týká drobných prohřešků, jako je nepravdivé udávání údajů, jímž si klienti dopomáhají k získání půjčky. Asi 80 procent ale jsou případy podvodu za účelem dosažení zisku, řekl šéf odboru hospodářské kriminality FBI Neil Power.

Na vyšetřování spolupracuje s FBI také Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Ta potvrdila, že kvůli hypoteční krizi zahájila vlastní vyšetřování asi tří desítek firem. Mezi nimi jsou přední americké a světové investiční banky Goldman Sachs, Morgan Stanley, Merrill Lynch nebo švýcarská UBS. SEC již vytvořila pro vyšetřování rizikových hypoték zvláštní odbor, který zkoumá, jak firmy ohodnocovaly cenné papíry vytvářené z hypoték. Další nezávislá vyšetřování subjektů působících na trhu hypoték vedou i jednotlivé americké státy. Úřady ve státech New York a Connecticut oznámily koncem loňského roku, že zahájily vyšetřování, zda banky nezamlčovaly informace o rizikových půjčkách, které byly zahrnuty v portfoliích prodávaných dalším investorům. Podle Powera se stejným podezřením nyní zabývá i FBI. Úřad dále přezkoumává i okolnosti prodejů akcií čelnými představiteli hypotečních bank a institucí. Dalším předmětem vyšetřování FBI je také podezření, že developeři zkreslovali účetnictví a nadhodnocovali své obraty. „Existuje několik podezřelých věcí, které nás přiměly se krizí na finančních trzích zabývat,“ shrnul situaci Power.

***

Fed snížil sazby

Americká centrální banka (Fed) včera snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na rovná tři procenta. Reagovala tak na prohlubující se finanční krizi. Fed přitom sazbu snižoval už minulý týden o 0,75 procentního bodu. Celkově jde o jeden z nejrazantnějších zásahů americké centrální banky v historii. Sazba přímo ovlivní výši úroků v celé ekonomice a měla by podpořit hospodářský růst.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás