Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podezřelé poměry na plzeňských právech bude vyšetřovat policie

Milan Kindl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Kindl | foto: ČTK

PLZEŇ Skandální poměry na právnické fakultě v Plzni bude vyšetřovat policie. Kvůli podezřele krátkému studiu některých studentů totiž ministerstvo školství podá trestní oznámení.

Kvůli plagiátorské aféře už odstoupilo bývalé vedení právnické fakulty v Plzni v čele s děkanem Jaroslavem Zachariášem. Policie nyní bude vyšetřovat, jak je možné, že někteří studenti získali diplom za příliš krátkou dobu, v některých případech dokonce za dva měsíce. 

Známé osoby, jejichž diplomové práce nejsou k nalezení

Stanislav Gross
Bývalý premiér za ČSSD, jeho doktorandskou práci nechtělo bývalé vedení fakulty ukázat.

Ivana Řápková
Chomutovská starostka, získala magisterský titul, její diplomová práce v univerzitní knihovně chybí.

Milan Jančík
starosta Prahy 5 za ODS, získal v Plzni magisterský titul i doktorát, ani jeho diplomová práce v knihovně není.

Ondřej David
Je spojený s karlovarskou školou, odkud na plzeňská práva nastupovali studenti bez zkoušek. Jeho práce chybí.

Jan Brázda
Bývalý policejní prezident. Ani jeho práce není k nalezení.

Michal a Monika Mrázkovi
Děti zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka vystudovaly práva za dva roky.

Nové vedení fakulty proto v úterý zastavilo veškeré obhajoby rigorózních prací do doby, než akreditační komise ukončí na škole kontrolu. Řekl to nový děkan fakulty, exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Dizertační práce budou moci lidé obhajovat podle nového děkana až po dohodě s vedením fakulty.

Může fakulta odebírat tituly?
"Kvůli studentům, kteří studovali několik měsíců a získali plnohodnotné vzdělání, bude ministerstvo školství podávat trestní oznámení," dodal Pospíšil s tím, že se na tom s úřadem dohodl. Fakulta podle něj ministerstvo také požádala o právní analýzu, aby věděla, jak má vůči takovýmto studentům nyní postupovat a zda může takovým "studentům" akademický titul odebrat.

Předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková v pondělí na blogu Aktuálně.cz uvedla, že se problémy na plzeňské fakultě nenakupily kvůli nepořádku a opominutím, ale že šlo o systém. Bývalé vedení fakulty podle ní zneprůhledňovalo studijní řády, podmínky uznávání zkoušek i administrativu.

Rekordmani vystudovali za dva měsíce
Součástí systému byly nestandardní a velmi krátké délky studia mnoha absolventů, často bez zkoušek. Hodnocení komise však zatím není uzavřeno.

Politici, nad jejichž absolvováním nepanují pochybnosti

Jiří Pospíšil
Bývalý ministr spravedlnosti za ODS v současnosti fakultu vede.

Marek Benda
Diplomka poslance za ODS je veřejnosti zpřístupněna na webu.

Jan Ruml
Zakladatel US-DEU také vystudoval plzeňská práva.

Petr Kužel
Prezident Hospodářské komory je v pátém ročníku. Společně s bývalým proděkanem Kindlem zasedá v tříčlenném senátu, který rozhoduje o miliardách pro Diag Human.

Podle Dvořákové například v doktorském programu absolvovalo několik "velmi talentovaných studentů", kteří vystudovali za méně než dva roky, aniž předtím prošli čímkoli, co by umožňovalo třeba část zkoušek uznat.

"Nalezneme rekordmany, kteří pětileté magisterské studium zvládli za necelé dva prázdninové měsíce," uvedla Dvořáková na blogu. Počet těch, kteří vystudovali magisterské studium za méně než pět let, jsou údajně stovky.

Specifické vazby "vděčnosti"
Minimálně pětina studentů byla přijímána na odvolání bez pravidel. To umožnilo vytváření vybraných specifických vazeb "vděčnosti" s konkrétními významnými osobnostmi, uvedla.

Mnohé podklady k akreditačním řízením byly podle Dvořákové vypracovány podobným způsobem jako dizertace bývalého proděkana Ivana Tomažiče, tedy jako lest. V žádostech o akreditace škola v minulých letech například uvedla jako garanty zemřelé pedagogy či pracovníky dlouhodobě upoutané na lůžko, což komise odhalila.

Dvořáková přiznala, že u jednoho neexistujícího docenta se jí to nepodařilo. Nepostřehla ani mystifikaci ze strany vedení týkající se doktorského studia, kdy byl renomovaný odborník Karel Eliáš mylně uveden jako garant občanského práva.

Pospíšila pověřil vedením fakulty rektor Průša
Bývalého ministra spravedlnosti Pospíšila pověřil minulý týden vedením fakulty rektor Západočeské univerzity Josef Průša poté, co rezignoval děkan Jaroslav Zachariáš a následovali ho i proděkani Tomažič a Milan Kindl. Několikaměsíční problémy na plzeňské právnické fakultě vygradovaly v září, kdy LN upozornily, že proděkan Tomažič opsal svoji dizertační práci.

Problémy plzeňských práv

Tituly za dva měsíce
Řada studentů získala akademický titul v kratší době než trvá klasické studium. Někteří to dokonce zvládli za dva měsíce.

Vedení opisovalo
Proděkan Tomažič opsal svou dizertační práci, druhý proděkan Kindl přišel s absurdním vysvětlením, že šlo o lest na "práskače". Oba proděkani i děkan Zachariáš už rezignovali.

Složité a neprůhledné přijímací řízení
Na práva do Plzně se řada studentů dostala na odvolání, neprošli tedy řádným přijímacím řízením.

Ztracené diplomky
Škola stále nemůže najít řadu diplomových prací, některé mají patřit i známým politikům.

Napojení na soukromou školu
Bakaláře soukromé školy v Karlových Varech přijímali na magisterské studium bez zkoušek.

Zemřelí garanti
Předměty "garantovali" zesnulí profesoři nebo lidé dlouhodobě nemocní.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Český premiér Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Český premiér Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Český premiér Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!