Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podezřelé tituly bakalářům z plzeňských práv zůstanou

Česko

PLZEŇ Bakalářský titul z plzeňské právnické fakulty nikdo vracet nemusí. Ve všech případech, které vyhodnotily speciální komise jako podezřelé, bylo totiž nakonec řízení o odebrání titulu zastaveno, oznámil včera rektor Josef Průša.

Bývalý velitel strážníků trestu za opisování unikl Mezi problémové nositele bakalářského titulu spadal přitom i bývalý šéf městské policie v Plzni Luděk Hosman, který opsal i s chybami závěrečnou práci od svého nadřízeného. K plagiátorství se později přiznal a také rezignoval na svou funkci. Podle České televize Hosmanův text mezi prověřovanými pracemi vůbec nebyl. Případem se sice pro podezření z trestného činu plagiátorství zabýval i útvar pro odhalování korupce. Ten ale na konci února věc odložil z důvodu promlčení.

Západočeská univerzita už zná také výsledek prověrky rigorózních prací. Projít systémem na odhalování plagiátů nechala zhruba sto padesát prací, data se povedlo zpracovat u 139 z nich.

Problematických je zejména pět prací, u nichž byla ve více než 50 procentech textu shoda s jinými dokumenty. Škola nyní bude řešit, zda jde o plagiáty.

„U 91 prací byla shoda textu nulová, do deseti procent shody s jinými texty vykazovalo 34 prací, od 20 do 30 procent mělo shodu devět prací. U pěti to bylo více než 50 procent,“ uvedl prorektor Jan Rychlík.

Pro srovnání nechala univerzita zkontrolovat i 120 prací obhájených na své filozofické fakultě. Pouze dvě práce vykazovaly shodu, a to u jedné pět, u druhé osm procent.

***

HLEDÁ SE ŠÉF ZČU

Rektorovi Západočeské univerzity Josefu Průšovi vyprší v únoru funkční období. Škola proto hledá někoho, kdo ji povede dále. Kandidáti na uvolněné místo jsou zatím dva: ředitel výzkumného centra Nové technologie při ZČU Miroslav Holeček a děkanka Fakulty zdravotnických studií Ilona Mauritzová.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!