Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Podezřelé zakázky za čtvrt bilionu

Česko

PRAHA Veřejné zakázky jsou černou dírou, ve které se ztrácejí peníze daňových poplatníků. Toto tvrzení v Česku nevyvrací nikdo. Kudy a v jakém množství peníze ze státní kasy vytékají, je však těžké určit. Přesvědčili se o tom i tři doktorandi z Karlovy univerzity.

„Celková hodnota neprůhledně zadaných zakázek činí 276 miliard korun,“ uvedli při představování takzvaného zIndexu. Ten na základě veřejně dostupných dat hodnotí míru transparentnosti zadávání veřejných zakázek. V první fázi se Jana Chvalkovská, Petr Janský a Jiří Skuhrovec, doktorandi Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, zaměřili na ministerstva. Z jejich průzkumu vyplynulo, že 80 procent veřejných zakázek zadávaných mezi lety 2006 a 2010 bylo přiděleno chybným způsobem. V tomto období měla podle zjištění doktorandů ministerstva utratit celkem 340 miliard korun. Z toho 228 miliard bylo utraceno v rámci zakázek zadaných mimo Informační systém veřejných zakázek. Dalších 48 miliard bylo vyplaceno za takzvané jednohubky, tedy zakázky s identickým počtem uchazečů a vítězů, zpravidla jedním.

„Tento stav musíme změnit, tedy hlavně tu část, kdy se vybírá bez soutěže,“ uvedl na tiskové konferenci po včerejším jednání vlády premiér Petr Nečas. Bude prosazovat, aby se indexy transparentnosti pro státní správu dělaly každý rok.

Studentský zIndex také ukázal, která ministerstva zadávala zakázka nejtransparentněji. To však v několika případech ukázalo chybu v jejich metodice. Jako poslední se totiž umístilo ministerstvo spravedlnosti, které z maximálního počtu 100 procent získalo jen 11 procent. Proti takovému hodnocení se však ministr Jiří Pospíšil ohradil.

„Studie je celá špatně, je neseriózní a výrazně poškozuje ministerstvo spravedlnosti. Kdybychom byli soukromá firma, tak je to na trestní oznámení pomluvy a poškození dobrého jména,“ řekl LN Pospíšil. Podle něj totiž studenti udělali ve své metodice dvě chyby. Zaprvé do celkových výdajů resortu 26 miliard započítávali i položky, které nespadají do veřejné soutěže. „Minimálně 8,5 miliardy tam vůbec nepatří,“ zdůraznil Pospíšil. Zadruhé doktorandi nezapočítali všechna veřejná řízení organizačních složek podřízených ministerstvu. Těch je celkem 116 a tvoří je například soudy, státní zastupitelství nebo vězeňská služba. „Kdyby to udělali správně, tak jsme nejlepší,“ dodal Pospíšil s tím, že doktorandi se již jeho resortu za chyby omluvili. Proti výsledkům průzkumu se ohradilo i ministerstvo pro místní rozvoj, které se 14 procenty skončilo předposlední. „Autoři do studie nezařadili data z našeho portálu EZak, kam dáváme všechny zakázky,“ řekla Jana Jabůrková, mluvčí ministerstva. Přesto se ministerstvům projekt líbí a přislíbila studentům spolupráci.

Autor: