3. července 2015 15:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podezření na nákazu MERS se nepotvrdilo. Muž přesto zůstane v nemocnici

V Česku se objevil druhý případ podezření na koronavirus MERS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Česku se objevil druhý případ podezření na koronavirus MERS. | foto: ČTK

PRAHA Pacient, který byl odvezen na vyšetření do nemocnice Na Bulovce i přes příznaky vysoké teploty onemocnění MERS nemá. Řekl to v pátek odpoledne Vladimír Valenta, hlavní hygienik ČR.

Vladimír Valenta připomenul, že onemocnění MERS má 40-60% úmrtnost a objevilo se už v sedmi evropských zemích. Reakce na potenciální případ v České republice podle něj byla odpovídající. 

Lidé, kteří jsou ještě v karanténě budou propuštěni, jelikož není důvod je tam dál udržovat. Během dne tam strávili 9 hodin. Jako karanténa byl použit hasičský výcvikový tábor.  

Lidé v karanténě zůstávali během dne pod dohledem a čekali na výsledky vyšetření. Podle informací České televize se o ně starají hasiči, vozí jim jídlo, pití a přivezli jim „bazénky“ ve kterých se mohou zchladit.

Podezření na MERS

Muž si záchranáře zřejmě přivolal sám. Do nemocnice Na Bulovce byl z Ostravy převezen sanitou s policejním doprovodem.

„Tísňovou linku kontaktoval muž, který operátorce sdělil své zdravotní obtíže a skutečnost, že se před několika dny vrátil z pobytu v Koreji. Příznaky, jež pacient uvedl, svědčily pro možnost vysoce nakažlivého onemocnění, které se v dané oblasti vyskytuje,“ řekl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl .

Svět ohrožují nové choroby
Čínští turisté v Soulu kvůli nákaze MERS nosí roušky.

Záchranáři proto podle něj postupovali specifickým způsobem podle přesně připraveného scénáře. „K postiženému byla vyslána speciálně vycvičená a bariérovými pomůckami vybavená posádka záchranné služby. Do jejího příjezdu zůstávali operátoři s mužem v telefonickém kontaktu. O situaci byla informována sloužící lékařka - epidemioložka,“ uvedl Humpl.

Třiatřicetiletý pracovník brněnské cestovní kanceláře CK Alpina ukončil cestu v Ostravě s příznaky celkové slabosti a horečkou nad 39 stupňů Celsia. Autobus s turisty, kterých podle moravskoslezského policejního ředitele Tomáše Kužela bylo zhruba pět desítek, pokračoval dál do Krakova. Odtud byl do Česka vrácen podle pokynu epidemiologa, aniž cestující měli možnost autobus opustit.

Pacient se podle ministra vrátil 29. června z týdenního pobytu v Jižní Koreji. Jako průvodce cestovní kanceláře pak vyrazil ve čtvrtek z Brna s autobusem turistů, kteří směřovali do Polska. Po hodině cesty se muži udělalo nevolno, po vyšetření měl teplotu 39 stupňů. Kvůli podezření na nebezpečný virus byl okamžitě převezen na speciální oddělení na Bulovce, která je na podobné případy připravena.

Druhé podezření za měsíc

V červnu se objevil první případ podezření na MERS, tehdy se jednalo o pětadvacetiletého muže, který se rovněž vrátil z Koreje s rýmou a teplotou. Vyšetření následně ukázalo, že není nakažen koronavirem MERS.

Infekce MERS se objevila poprvé v oblasti Blízkého východu v roce 2012, od té doby tam na ni zemřelo na 450 lidí. V Koreji nemoc propukla v květnu. Nakazilo se tam 183 lidí, z nich 33 zemřelo, dalších 102 se vyléčilo, 48 se nadále léčí.

MERS se projevuje jako nachlazení, pokračuje však závažným onemocněním plic a způsobuje i akutní selhání ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcinace, zatím není známý ani způsob léčby.

Lidovky.cz

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na Lidovky.cz