30. května 2012 15:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podívejte se do hromadného kočičího hrobu

Hrob, ve kterém byly mrtvé kočky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrob, ve kterém byly mrtvé kočky. | foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

PRAHA Nejstarší část pražských Olšanských hřbitovů ukrývala nechutné tajemství. Poté, co si lidé stěžovali na zápach linoucí se ze staré a neudržované hrobky, sestoupili přivolaní policisté pod zem, kde ke svému překvapení neobjevili lidské ostatky, ale desítky kočičích zdechlin pečlivě zabalených do igelitových pytlů.

Polorozpadlá hrobka se nachází v zadní části hřbitova poblíž Olšanského náměstí a do středečního rána byla hustě porostlá břečťanem. Jména na náhrobním kameni jsou vybledlá, o místo posledního odpočinku už dlouhá léta nikdo nepečuje.

Někdo si ale neudržovaný hrob zjevně vyhlédl a zatím z nepochopitelného důvodu ho naplnil pytli s mrtvými kočkami. Silný zápach vzbudil u návštěvníků hřbitova obavy, místo proto vyjeli prozkoumat policisté.

Pohled do hrobu, ve kterém byly nalezeny pytle se zdechlinami.

Pohled do hrobu, ve kterém byly nalezeny pytle se zdechlinami.

„Museli jsme odsekat porost a odsunout víko. Policisté pak sestoupili dolů a vynášeli černé balíky,“ popisuje Josef Beránek, který na hřbitovech pracuje jako hrobník. Pod stokilovou kamennou deskou se nacházelo přibližně 60 balíčků, které obsahovaly zvířecí zdechliny.

Tělíčka byla prolezlá červy a v tak špatném stavu, že všechny pytle nemohly být otevřeny na místě, ale byly odvezeny do kafilérie. Po jejich otevření budou specialisté zjišťovat, jak zvířata zemřela a zda je někdo například neotrávil.

Byznys se zvířecími pohřby?

Zatím se neví, kdo a proč kočky do hrobky uložil. Vedoucí správy hřbitovů Miroslav Kruml si ale myslí, že mohlo jít o podnikavce-podvodníka. „Někdo rušil útulek, nebo si možná udělal kšeft z toho, že se postará o mrtvé mazlíčky,“ míní Kruml.

Uhynulá zvířata byla totiž podle něj „krásně zabalená“. „Kočky byly v dekách, nebo pelíšcích dány do černých pytlů oblepených páskou. Vypadaly jako válce,“ pokračuje správce.

Do vyzděné hrobky balíky někdo naházel zřejmě otvorem z boku. Ten hrobníci nyní zazdí. „Někdo si tady z toho udělal načerno pohřebiště. Těžko s tím něco uděláme, tomu nemůžeme zabránit. Šedesát hektarů těžko uhlídáte,“ říká Kruml.

Podle něj měl policii informovat zvědavý fotograf. „Včera večer tu někdo načerno fotil náhrobky a ze zvědavosti blýskl dovnitř. Když to pak vyvolával, tak uviděl pytle.“

Hrob je starý a opuštěný

Rozhovor s Bedřichem Bedrlíkem, ředitelem správy pražských hřbitovů.

Kde se opuštěná hrobka, ve které se našly pytle s kočkami, nachází?
Hrobka je v jedné z nejstarších částí hřbitova. Hrob je starý a úplně opuštěný. Už dlouho se o něj nikdo nestará, ale je pronajatý na dobu trvání hřbitova, takže nemáme právo ho otevírat ani s ním jinak nakládat.

Jak pronájem na dobu neurčitou vznikl?
Takový pronájem se umožňoval za první republiky. Sponzorům hřbitova věnovala správa hřbitova rodinný hrob zdarma a navždy. Stejně pronajatých hrobů je jen v Praze 27 tisíc.

Máte tušení, kdo mohl do hrobu pytle dát?
To opravdu nemám. Hřbitov je veřejné místo stejně jako třeba Stromovka a my nemáme právo kontrolovat, kdo přichází a co nese nebo dokonce veze. Pokud má auto invalidní značku, pouštíme ho na hřbitov, podobně jako auta kameníků.

mevMartin Nevyhoštěný, asaAnna Sedláková

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.