Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak Hrad vysvětluje odměny pro své úředníky

Poradce a vicekancléř prezidenta Petr Hájek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poradce a vicekancléř prezidenta Petr Hájek | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Hrad prohrál právní spor s Lidovými novinami a musel zveřejnit platy elitních zaměstnaců. Server Lidovky.cz se proto zajímal, za jakou práci berou státem placení úředníci statisícové platy.

"Mimořádné odměny byly přiznány za vysoce kvalifikovaný přístup k plnění mimořádných úkolů a plnění časově náročných úkolů souvisejících s programem prezidenta republiky," zdůvodňoval v oficiálním prohlášení Hrad platy svých zaměstnanců.

Pro připomenutí: průměrný měsíční příjem vicekancléře prezidenta republiky Petra Hájka byl v letošním pololetí 111 666 korun. Tajemník prezidenta a ředitel politického odboru dostal v průměru 103 786 korun. Za co ale peníze Klasovi úředníci dostávají?

ČTĚTE TAKÉ:


Zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky pro oblast komunikace a kultury Petr Hájek, veliký Klausův příznivec, podle oficiálních stránek Hradu přímo řídí ředitele Tiskového odboru, Odboru památkové péče, Odboru spisové a archivní služby a Sekretariát vedoucího Kanceláře pro oblast komunikace a kultury.

Jak se platí na Hradě - přehledně
Petr HájekLadislav JaklJindřich Forejt
základní plat49 650 41 850 30 150, od května 31 360
osobní příplatek + příplatek za vedení25 350 + 15 00027 770 + 15 00019 850 + 15 000
průměrná měsíční výše mimořádné odměny21 66619 16618 333
celkový průměrný měsíční příjem 111 666103 78683 333, od května 84 543

"Zástupce vedoucího Kanceláře pro oblast komunikace a kultury zastupuje v době nepřítomnosti vedoucího Kanceláře v rozsahu působnosti vymezené v  Organizačním řádu Kanceláře prezidenta republiky, nebo ve věcech, které na něj vedoucí Kanceláře deleguje," popisuje Hájkovu pozici úřednickým slovníkem Hrad. Co se však za tajemnou definicí skrývá, není přesně jasné.

Informace o platech hradních úředníků, jak je LN poskytla hradní kancelář

Ředitel politického odboru a současně tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl má v popisu práce nejen zajišťovat koordinaci výkonu všech poradců prezidenta, ale také styk s veřejností. Pod tímto termínem je možné představit si v podstatě cokoli. Možná i proto je Jakl podle oficiálních zdrojů zavalen prací.

Proč nechtěl Jakl odtajnit plat

Jakl LN už před časem vzkázal, že pokud kancelář údaje o jeho platu zveřejní, zažaluje ji.

"Neodtajním (výši platu,pozn.red.). A pokud kancelář zasáhne do mých práv a bez souhlasu data zveřejní, budu ji žalovat o odškodné za újmu," tvrdí Jakl s tím, že "má krásnou partnerku, což si nedovede při své vizáži vysvětlit jinak, než že žije v iluzi o jeho kdovíjakém platu," prohlásil v loňském roce tajemník prezidenta. 

ČTĚTE TAKÉ:


Šéf protokolu Jindřich Forejt, jehož průměrný měsíční plat se pohybuje kolem 83 tisíc korun, má na starosti protokolární a organizační výkony ústavních pravomocí prezidenta, které souvisí se zastupováním státu navenek. "Při plnění těchto úkolů spolupracuje s příslušnými orgány Parlamentu, vlády a státní správy a s příslušnými útvary Kanceláře. Protokol řídí ředitel na úrovni ředitele odboru," definuje na svých stránkách Hrad Forejtovy povinnosti. I on dostal odměny za mimořádné a časově náročné úkoly (viz Jak se platí na Hradě).

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila částky jako jedna z posledních veřejných institucích. Přiměl ji k tomu až prohraný spor s Lidovými novinami.

PODÍVEJTE SE, JAK MINISTŘI ROZDĚLOVALI ODMĚNY, A ČTĚTE DALŠÍ PODROBNOSTI:

PRÁCE A SOCIÁLNÍ VĚCI        ZDRAVOTNICTVÍ          KULTURA

VNITRO      ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ      OBRANA       ZAHRANIČNÍ VĚCI

ŠKOLSTVÍ        SPRAVEDLNOST       DOPRAVA         ZEMĚDĚLSTVÍ

MÍSTNÍ ROZVOJ   FINANCE    PRŮMYSL A OBCHOD (údaje nejsou)    

Další "bonusoví" rekordmani ve státní správě

V roce 2009 inkasoval šéf hasičů Miroslav Štěpán mimořádnou odměnu 870 000 korun, bylo to v době, kdy začínala všechna ministerstva šetřit.

Úředník ministerstva vnitra Ladislav Karkoška dostal během éry ministra Radka Johna odměnu 170 tisíc korun po 13 pracovních dnech.

Martin Beneš, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv, dostal mimořádnou odměnu 594 405 korun v roce 2009.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová dávala svému náměstkovi průměrné odměny 140 tisíc měsíčně. A k tomu stotisícový plat. Celkem si v roce 2009 na úřadu vydělal 1,7 milionu korun.

Šéfka kabinetu bývalého ministra školství Josefa Dobeše (ex VV) dostala110 tisíc korun jako mimořádnou odměnu, a to měsíc po příchodu na úřad.

Náměstek Správy železniční dopravní cesty Vladimír Filip v roce 2010 inkasoval 4,4 milionu korun. Pozor: nejedná se o hrubou mzdu, ale čistý příjem.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!