Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Podivín“, co straší instinktem na góly

Česko

Kolují o něm různé řeči, ale jeho schopnosti nepopřete. Po delší době si znovu zahrál za reprezentaci. Kdo ví, jakou stopu v ní Pavel Brendl nechá. KARLOVY VARY Třeba mohl dobýt zámoří a zářit dnes v NHL -místo toho velkou šanci nikdy pořádně nedostal.

Třeba se dnes mohl pyšnit titulem mistra světa a táhnout národní tým - místo toho na pozvánku čekal jen marně. Ale proč?

Za hokejovou reprezentaci včera Pavel Brendl odehrál teprve svůj pátý zápas. Předtím stihl pouze turnaj Karjala, ještě za éry Aloise Hadamczika. „Není ale týmový hráč,“ nechal se tehdy slyšet trenér. Brendl opět upadl v zapomnění...

Až dosud, kdy český dres oblékl po třech letech. „Pozvánka mě potěšila,“ citoval ho internetový server Hokej.cz. „Aspoň už nemám jen tréninky, každý hokejista vám řekne, že nejraději hraje zápas.“

Těch slov si važte, třebaže snad pro jeho povahu necítíte bůhvíjaké nadšení. Totiž 28letý Brendl se jinak s médii příliš nebaví. On s nimi vlastně téměř nekomunikuje.

Uzavřen sám do sebe, navenek budící dojem introverta.

Natolik, že o sobě před srazem ve Varech zakázal svým spoluhráčům mluvit. „Ale jedno povím: nikdy jsem neviděl větší čuch na góly,“ pronesl o něm Jaroslav Bednář, parťák v Nižním Novgorodu.

Nevěřte, že to jsou jen bláhové řeči. Stojí za to projet statistiky.

Možná někomu přijde Brendl jako podivín, avšak vězte: útočník je nesmírně zajímavý. Vysoký, silný v nohách. Střelec od boha.

„Jestli se o něm říká, že je zvláštní, pak je i skvělý koncový hráč,“ tvrdí jeho agent Jaromír Henyš. „On má neskutečně rychlé ruce.“ Už ve švédské lize vyhrál korunu střelců. Loni v KHL o ni s 35 góly přišel jen kvůli méně startům stejně úspěšného Jana Marka -zato získal respekt celého Ruska.

A konečně pozornost Vladimíra Růžičky. „Může se o něm povídat ledacos, ale pokud někdo střílí tolik branek, musí to být hokejista,“ uvažoval reprezentační kouč s nominací na České hry. Pak rozhodl: „Chci ho vyzkoušet.“ Umí udeřit zničehonic Je velká neznámá, jak Brendl v testech obstojí. Může, stejně jako nemusí. Jeho hra tak trochu připomíná jeho povahu.

Prý působí jako flegmatik, jenž si málokoho připustí k tělu. „Kolikrát není dvě třetiny vidět a pak najednou udeří,“ popisuje souhru z Ruska Bednář.

Snad ho tak znali už před 10 lety, kdy se Brendl vydal za oceán. V juniorském týmu Calgary Hitmen měl jako nováček hrát o místo v sestavě. „Bylo tam šedesát kluků a jeho to nebavilo,“ pamatuje agent Henyš. „Když jsem za ním přišel, co se děje, řekl, že začne hrát, až vyhodí všechny šmatláky.“

I včera proti Finsku vypadal bez elánu. Přesněji: v Hudlerově útoku byl opravdu neviditelný. „Škoda, že mě hráči neviděli, když jsem byl v dobré pozici,“ ucedil.

Zní vám ta věta dobře?

Vypadal otrávený, jako když se po krátké štaci v NHL vracel kdysi do Evropy. Přitom si ho jako čtyřku draftu zvolili roku 1999 Rangers, jejichž dres však nikdy neoblékl.

Stihl se stát „pouze“ juniorským mistrem světa, kdy tým před osmi lety dovedl ke zlatu jako kapitán.

Do zámoří se už prý vrátit netouží, zato s góly v národním mužstvu může zahájit svou novou éru.

„Možná to chce pouze čas,“ dodal k jeho výkonu Růžička. „Věřím, že jeho moment přijde a o víkendu tam něco pověsí.“ Záleží jen na Brendlovi.

***

Kdo je Pavel Brendl * narodil se v Opočně, vyrůstal v Novém Městě nad Metují, dnes mu je 28 let * v roce 1999 byl v zámořské juniorské soutěži vyhlášen nováčkem roku a draftován newyorskými Rangers * štěstí krátce zkoušel v NHL, ale za Philadelphii, Carolinu ani Phoenix se nechytil * největšího úspěchu dosáhl v roce 2001, kdy se stal juniorským mistrem světa * před dvěma lety vyhrál ve švédské soutěži Elitserien korunu pro krále střelců * hraje druhým rokem KHL za Nižnyj Novgorod, kde loni nastřílel úctyhodných 35 gólů *v seniorské reprezentaci si včera připsal teprve svůj pátý start, v roce 2006 odehrál jen přípravný zápas se Švédskem a následný turnaj Karjala Cup

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...