22. května 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podivná logika: vedoucí kultury musel majetek přiznat, šéfka zakázek ne

Johana Novotná s Davidem Rathem při zahájení rekonstrukce náměstí v Čelákovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Johana Novotná s Davidem Rathem při zahájení rekonstrukce náměstí v Čelákovicích. | foto: Středočeský kraj

PRAHA Na vedoucí oddělení kultury nebo ochrany přírody se zákon o střetu zájmů vztahuje, na šéfovou oddělení veřejných zakázek nikoli. Tak lze interpretovat přístup středočeského hejtmanství. Od bývalé úřednice Johany Novotné (ČSSD), která zatím nevysvětlila původ 12 milionů na byt, prý nemůže čestná prohlášení požadovat, protože se na ní zákon nevztahuje. Ostatní vedoucí i mnohem méně významných oddělení ale v drtivé většině dokumenty posílali.

Namátkou: v registru jsou kromě vedoucího kulturního oddělení k nahlédnutí prohlášení vedoucích oddělení nákladní dopravy, posuzování vlivů na životní prostředí, integrované prevence a prevence závažných havárií, cestovního ruchu, sociálních věcí nebo lesnictví a zemědělství. Kolonka Johany Novotné jako vedoucí oddělení veřejných zakázek je však prázdná. Kraj se brání, že po ní čestné prohlášení nemůže chtít.

ČTĚTE TAKÉ:


"Měla za povinnost manažersky zajišťovat zadávání a vyhodnocování veřejných zakázek, nikoliv však rozhodovat v tom smyslu, aby naplnila znaky veřejného funkcionáře dle zákona o střetu zájmů," tvrdí mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová. Proč ostatní dokumenty narozdíl od šéfky oddělení veřejných zakázek odevzdali, nechává bez odpovědi s tím, že se kvůli případu úřednice kraj obrátil na ministerstvo vnitra. "Vyčkáme na jeho stanovisko a potom budeme činit další kroky," dodala Mertinová.

Jak ale zjistil server Lidovky.cz, ministerstvo věc zřejmě nevyjasní. Rezort vnitra totiž dotaz přepošle ministerstvu spravedlnosti, které zákon nevyloží. "To může v posledku učinit pouze nezávislý soud," vzkazuje mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.  

Proč je důležité se ptát na byt Novotné

Dům, v němž koupila byt Johana Novotná

Dům, v němž koupila byt Johana Novotná

  • Rok po ukončení vysoké školy si ve 29 letech pořídila bydlení za 12 milionů.
  • Neumí věrohodně vysvětlit, jak si na něj vydělala.
  • V době, kdy byt koupila, pracovala jako vedoucí oddělení zakázek Středočeského kraje, kam ji přivedl tehdejší hejtman David Rath.
  • Její oddělení rozhodovalo o zakázkách, o nichž policie tvrdí, že byly zmanipulované. Rath a dalších deset lidí je kvůli nim obviněno.
  • Po vyhazovu z kraje získala Novotná bez výběrového řízení lukrativní post jako ekonomická náměstkyně v krajské nemocnici Kolín.

Odborníci se přiklání k tomu, že Novotná by prohlášení posílat měla. "Jestli byla vedoucí oddělení veřejných zakázek, zákon by se na ní měl vztahovat," myslí si právnička sdružení Oživení Petra Bielinová.

Podobný názor má i expert na otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek. "Pokud se lze opřít o důkazy o tom, že rozhodovala o typu řízení, potom se na ní zákon vztahuje a byla povinna podat čestné prohlášení," odhaduje. Proti Novotné například hraje jeden z výslechů v kauze Rath. Vyplývá z něj, že určovala, v jakém režimu bude probíhat výběrové řízení na rekonstrukci zámku Buštěhrad.

Server Lidovky.cz zjistil, že Novotná čestná prohlášení neodevzdala, když se snažil ověřit její tvrzení, že luxusní byt za 12 milionů na pražském Žižkově financovala z vlastních prostředků a z úvěru. Bývalá spolupracovnice stíhaného exhejtmana Davida Ratha dosud nákup nechce vysvětlit, místo toho hrozí právníky. "Na doporučení svého právního zástupce již nebudu na Vaše otázky z důvodu založení mé možné podjatosti vůči Vám a Vašemu zaměstnavateli odpovídat," vzkázala pouze.

Odpovědět by však měla své domovské straně, vedení ČSSD totiž jasně dalo najevo, že pokud investici věrohodně nevysvětlí, vyhodí ji. Za Novotnou se naopak postavil její současný šéf, ředitel krajské nemocnice Kolín Petr Chudomel. "Pořízení bytu v roce 2009, pokud je to pravda, nemá žádnou souvislost s výkonem práce paní Novotné v nemocnici, kde pracuje teprve od počátku roku 2013," myslí si.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.