Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 21 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podivné jevy ze 'strašidelného' domu vlastně nikdo neviděl

Starosta Strašic Jiří Hahner u strašidelného domu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta Strašic Jiří Hahner u strašidelného domu. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

STRAŠICE Se skupinou novinářů stojíme před v současnosti nejslavnějším domkem v Česku, kde prý straší. Dovnitř se dostala jen reportérka Novy, se kterou rodina Mračkových ze Strašic na Rokycansku komunikuje již od vypuknutí nevysvětlitelné záhady.

Ostatní nemají šanci, rodina je již ze zájmu médií, která dům obehnaný policejní páskou, neustále obléhají, otrávena. Vpuštěni nejsou ani hasiči, kteří se přijeli objekt, kde několikrát denně nahodile hoří zásuvky, ručníky či praská sklo, prohlédnout.

"Hoří? Nehoří," sděluje nám šťastlivkyně z Novy Tereza Maixnerová.

Začalo to před pěti týdny. V obyčejném domku na kraji vesnice spontánně vypukly už stovky drobných požárů, které zničily například zásuvky či obrázek v dětském pokoji. Mimo to popraskalo několik žárovek i akvárium se želvou. Nikdo ale stále neví proč.

Shořelá zásuvka v domě ve Strašicích

Nepomohlo ani odpojení od elektrické sítě. Teorií, co tyto jevy mohlo způsobit, už se přitom objevila celá řada. Jako příčina byly postupně vyloučeny závada na trafostanici v přilehlé vodárně, fotovoltaická elektrárna, která ještě ani není v provozu, či vojenský újezd, kde se obec nachází.

V domě se vystřídala řada techniků, nikdo na nic nepřišel
V domě se postupně vystřídali technici ČEZu, Českého telekomunikačníhio úřadu, kteří měřili přítomnost vysokofrekvenčního záření, i místní geofyzik, který měřil bludné proudy v zemi či elektrické potenciály v zemi, nikdo ale žádné odchylky od normy nezjistil.

Shořelé obaly zásuvek v domě Jiřího Mračka.

Je ale pravda, že žádný špičkový odborník z oblasti fyziky či elektrotechniky v domě zatím nebyl. A při živé debatě mezi přítomnými novináři vychází najevo, že nikdo na vlastní oči nevysvětlitelné vzplanutí věcí ani praskání skla neviděl.

Tereza Maixnerová z Novy byla pouze u toho, když přiběhl dvanáctiletý syn Mračkových Jiří z vedlejší místnosti s tím, že hoří zásuvka a že ji běží uhasit, fotograf Mladé Fronty Jiří Bervida spatřil doutnající obrázek, který mu Jiří ukazoval, a vznícení neviděl přímo ani žádný z techniků či měřičů.

Nejpravděpodobnější je potření zásuvky hořlavou látkou a následné zapálení, tvrdí fyzik
Jiřímu Bervidovi se ale podařilo po dalším z upozornění, že hoří, zásuvku, která již vzplála, vyfotit. Fotografie zaujala i fyzika Luďka Pekárka, který působil v Akademii věd a v současnosti zkoumá vliv elektromagnetických vlnění na člověka ve Státním zdravotním ústavu a kterého si s sebou přivezl štáb iDnes.tv.

"Ta zásuvka hoří jenom zvenku, což dosud nikde pořádně nezaznělo. Nemohlo tudíž dojít k žádnému zkratu či výboji. Je podle mě nesmysl, aby jakékoli záření či vlnění mohlo způsobit vznícení zásuvky či mokrého ručníku. Nejpravděpodobnější je potření zásuvky hořlavou látkou a následné zapálení," tvrdí fyzik, který vyslovil hypotézu, jíž se až dosud nahlas nikdo nezabýval. "Škody jsou navíc nízké a nevidím důvod, pokud by nějaká ohromná síla spalovala věci, proč zrovna zásuvky, obrázek a ručník, a proč by nepraskala například okna," dodává na dotaz, jestli nejde o podvod.

Starosta Strašic Jiří Hahner ale spoléhá na další měření a podobnou otázku si nepřipouští. "Jestli ty potíže ale budou trvat, tak budeme muset přistoupit na dlouhodobý monitoring typu kamery, zasazená měřící zařízení, a tak dále, a pak se ukáže," říká ve své kanceláři starosta Jiří Hahner. K instalaci kamer se přiklání i Martin Lang, geolog a kurátor místního muzea, jenž u měření v domě asistoval.

Podle všeho ale tyto zvláštní jevy ve strašickém domku pomalu ustávají a už druhým dnem je až na občasné vypadnutí jističů v domku klid.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...