Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podivný duch farmakologie

Česko

Studie firmy Merck & Co. údajně podepisovali falešní autoři a firma „kouzlila“ se statistikami. Úspěšný lék proti bolesti Vioxx (s účinnou látkou rofekoxib) je od roku 2004 velkou bolestí farmaceutické firmy Merck & Co. Firma lék stáhla z trhu, protože podle některých studií zvyšoval u pacientů pravděpodobnost srdečních obtíží.

V USA na sebe nenechaly dlouho čekat žaloby. A byť Merck vysoké procento případů vyhrál, nakonec se firma rozhodla pro plošné vyrovnání a rezervovala na něj fond ve výši 4,85 miliardy dolarů.

Aféra kolem vioxxu (a především s ní spojené soudní příkazy) poskytla vzácný pohled do zákulisí farmaceutického giganta. Výsledkem jsou i dvě práce, které se tento týden objevily on-line v časopise Journal of the American Association (JAMA). Obě připravili odborníci, kteří spolupracovali s žalobci v případech kolem vioxxu.

Studie zkoumající účinek rofekoxibu u pacientů s Alzheimerovou chorobou prověřil tým Davida Egilmana. Objevil nesrovnalosti při zpracovávání údajů o úmrtích pacientů. Ve dvou studiích zemřelo ve skupině léčených pacientů více osob než ve skupině kontrolní (celkem 34 proti 12).

Při pozdější prezentaci údajů americkému úřadu, který dohlíží na kvalitu léků (FDA – Food and Drug Administration), byla ale dána k dispozici jiná čísla, kde rozdíl v úmrtnosti nebyl tolik patrný. Při nezávislém zhodnocení dostupných dat dospěli autoři článku k ještě jiným číslům. Další chybu vidí autoři v tom, že nebyla provedena statistická analýza, která ukazuje, že rozdíly v úmrtích nejsou náhodné, a že tedy lék není zcela bezpečný.

Z jiného pohledu zveřejněné dokumenty Mercku zkoumala skupina Josepha Rosse z Mount Sinai School of Medicine v New Yorku. Podle nich firma vícekrát nechala práce svých odborníků podepisovat externími autory, u kterých mohl vzniknout dojem, že jsou „nezávislejší“. Našel se například návrh článku téměř připraveného k publikaci, ve kterém figurovala řada zaměstnanců Mercku, jen na místě prvního autora stálo: „Externí autor?“

K náhlému „zjevení“ autora před otištěním došlo u 16 ze 20 studií v probíraném materiálu, ve kterých při vydání na prvním místě figuroval externista. Také se podle autorů článku v JAMA našlo jen málo důkazů, že by se externisté na jejich přípravě skutečně podíleli.

Podle autorů nevyhověla uznávaným standardům část článků ani v tom, že pisatelé nepřiznali finanční spojení se společností Merck, případně to neučinili dost zjevně. Prohlášení například nebylo zahrnuto do hlavního textu, takže se při prohlížení na internetu nezobrazilo.

V závěru autoři kritizují současný systém financování výzkumu léků a navrhují, aby výzkum prováděly nezávislé instituce, byť sponzorované farmaceutickými firmami. Výrobce vioxxu ale nepovažují za černou ovci odvětví. Merck se dlouhodobě označuje za společnost, která v mnohém vyhovuje etickým nárokům, a tak jsou „možná tyto postupy ještě umírněné ve srovnání s jinými společnostmi“.

O spletitosti případu svědčí i fakt, že FDA i kanadské dozorčí orgány vioxx po propuknutí skandálu doporučily k znovuuvedení na trh, protože u některých pacientů převažují výhody nad riziky. Ale firma této možnosti nevyužila.

***

lidovky.cz Více informací naleznete na www.lidovky.cz/veda

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat