27. září 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podivný zásah? Vybrzdili mě policisté, tvrdí řidič a stěžuje si na inspekci

Vozy budou sloužit hlavně pro stíhání agresivních řidičů na dálnicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vozy budou sloužit hlavně pro stíhání agresivních řidičů na dálnicích. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Vybrzdilo mě policejní auto, stěžuje si řidič, který se stal na konci září svědkem podivného chování tmavé octavie s modrým majáčkem. Auto blokovalo desítky minut provoz v levém pruhu na D1 a nedovolilo nikomu, aby ho předjel. Policie incident vyšetřuje. „Celou věc necháme prošetřit kontrolními orgány,“ řekl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Incident se stal v neděli 20. září kolem deváté hodiny večerní. Řidič Jan, který nechce své jméno zveřejnit, aby neměl problémy s policií, (server Lidovky.cz jeho identitu zná) se vracel se svou přítelkyní z Rakouska. Na D1 poblíž Jihlavy ale dojeli tmavou octavii, která jela soustavně v levém jízdním pruhu a udržovala stabilně rychlost 140 kilometrů v hodině.

Jelikož se jednalo o nově zrekonstruovaný úsek dálnice, ostatní řidiči chtěli jet rychleji. Problém však nastal, když se někdo k octavii přiblížil a najížděl si na předjetí. „Když se ji kdokoliv snažil objet, zapnula modrý maják umístěný pod zadním oknem,“ popsal podivné chování Jan. „Vzhledem k tomu, že nikoho nezastavovala, ale jen nesmyslně blokovala provoz na dálnici a přitom porušovala předepsané rychlostní limity, jsem situaci vyhodnotil tak, že jde nejspíš o někoho, kdo neoprávněně používá modrý maják,“ dodává.

Situace vygradovala ve chvíli, když už to jeden řidiči s německou poznávací značkou nevydržel a rozhodl se auto s majáčkem předjet. Octavie s majáčkem se ho totiž rozhodla za každou cenu zastavit. „Vzhledem k tomu, že jejich vozidlo nedisponovalo žádnou signalizací kromě modrého majáku, nešlo o zastavování, ale spíše o vybrždování a o velmi nebezpečnou situaci na D1,“ řekl Jan.

Po incidentu byl Jan tak znechucen, že zavolal na linku 112, kde se od dispečera dozvěděl, že podle SPZ auto spadá pod ministerstvo vnitra. „Když jsem si stěžoval na jeho chování, tak operační důstojník odpověděl, že se se mnou o tom nebude bavit,“ dodal Jan a podal podnět Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Policie incident prověří

Policie po upozornění serveru Lidovky.cz uvedla, že se začne incidentem zabývat. Zdali se ale jednalo o policejní auto sdělit nechtěla. „Celou věc necháme prošetřit kontrolními orgány,“ řekl mluvčí policejního prezidia David Schön. „Co se týče poznávací značky, nejsem oprávněn provádět lustrace vozidel. Kolegové tyto skutečnosti jistě budou zjišťovat,“ dodal, ačkoliv nepotvrdil Janovo tvrzení, že se jedná o policejní auto.

Policista sedí v jednom ze sedmi nových superbů, který dopravní policie převzala od automobilky Škoda Auto.
Interiér nového policejního superbu.

Podle policie je podivné, že řidiči vůbec měli potřebu auto s majáčkem předjet. „Pokud je nejvyšší povolená rychlost na dálnicích 130 kilometrů v hodině, tak je otázka na blokování provozu v rychlosti na hranici povolené rychlosti lichá. Zastavení vozidla, které překračuje povolenou rychlost, je ale běžný postup,“ odpověděl Schön. Pro připomenutí: svědek uvedl, že octavia jela stabilně 140. Na druhou stranu podle předpisů slouží levý pruh k předjíždění.

Server Lidovky.cz se zeptal, jestli je takový postup zásahu policie v pořádku. Jednoznačnou odpověď však nezískal. „Tato skutečnost mi umožňuje pouze obecnou odpověď,“ řekl Schön. Policie tak bude čekat až na konec šetření.

Podle mluvčího Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Petra Vomáčky byla situace v pořádku. „Policie tohle může dělat, pokud jsou v ohrožení nebo výkonu povolání. Pokud je takto majákem vozidlo označeno a chová se tímto způsobem, tak by se k němu řidiči měli chovat, jako kdyby to bylo vozidlo s klasickým majákem,“ tvrdí.

Pokud by tak policisté jednali, zákon by tím dle Vomáčky neporušili. „Pokud se policisté dostanou do ohrožení, tak mohou toho řidiče bez problémů zastavit a legitimovat. V tomto případě se mohlo za ohrožení považovat i předjíždění,“ dodal.

jzlJakub Zelenka

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!