Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podivných individuí ubylo

Česko

PRAHA Mladý muž s kapucí naraženou do čela nabízí v bazaru mobilní telefon bez jakéhokoli příslušenství za zlomek jeho hodnoty. Ještě před časem poměrně častý obrázek zlodějíčka, který chce co nejrychleji svůj lup zpeněžit, podle majitelů bazarů mizí.

Policie tvrdí, že krádeží mobilních telefonů po zavedení nové služby blokování přístrojů na dálku ubylo, samotní provozovatelé bazarů se na toto téma příliš bavit nechtějí, pokles ale potvrzují. „No, těch lidí je nepoměrně míň, ale nezlobte se, nechci se o tom dál bavit. Šéf by ze mě nebyl nadšený,“ reaguje na dotaz prodavač v pražském bazaru na Palmovce.

Podobně jako zde i v dalším bazaru K-mobil ve vestibulu stanice metra Můstek nabízejí vedle výkupu a prodeje i odblokování přístrojů. Po telefonickém dotazu prodejce nejprve odchází pro majitele. „Majitel se s vámi na tohle téma nechce bavit. Nashledanou,“ rezolutně uzavřel debatu.

Naproti tomu Josef Přichystal z bazaru Nekázanka, který sídlí ve stejnojmenné ulici v centru Prahy, je sdílnější. „Podivných individuí, které zkoušejí prodat takhle telefon, očividně ubylo. Nás se to zase tolik netýká. Pokud nám někdo nabízí telefon bez příslušenství nebo originální krabice či záručního listu, jsme velmi obezřetní. Navíc neprovádíme ani odblokování,“ dodal.

Jak postupovat při ztrátě mobilu

Událost nahlašte na příslušnou policejní služebnu. Pro zablokování je třeba znát IMEI telefonu (číslo, kterým se hlásí do sítě). Najdete ho například na záručním listu. S ním nebo dokladem o koupi mobilu můžete později zajít na jakoukoli služebnu policie a o zablokování telefonu požádat. Blokace zabere několik hodin a platí v rámci všech sítí v ČR. Pokud nemáte záruční list, je dobré si číslo IMEI poznamenat. Stačí na telefonu stisknout klávesy *#06# a číslo se zobrazí.

Autor:

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...