13. července 2010 21:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Podivuhodná' Kovářová končí, Pospíšil chce spravedlnost očistit

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová uvedla do funkce svého nástupce Jiřího Pospíšila  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová uvedla do funkce svého nástupce Jiřího Pospíšila | foto: ČTK

PRAHA Prakticky po celou dobu, co byla ministryní spravedlnosti, pro ni byly nejpříznačnější velmi kontroverzní kroky. Odcházející Daniela Kovářová se "neproslavila" jen sbírkou erotických povídek, ale také podivuhodnými rozhodnutími v rámci resortu spravedlnosti.

Z tohoto pohledu se Kovářová, která chtěla například rušit pobočky státních zastupitelství, nechala vliv nad resortem exministrovi Pavlu Němcovi, kupovala úředníkům luxusní hodinky či již téměř v demisi vypisovala tendry za stovky milionů či miliardovou soutěž na domácí vězení, rozloučila vskutku stylově.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová uvedla do funkce svého nástupce Jiřího Pospíšila

Na spravedlnost se vrací náměstci Korbel s Kasíkem

Na místo náměstka pro sekci legislativně-právní se vrátí František Korbel, zpět nastoupí také bývalý náměstek pro ekonomiku Pavel Kasík. Staronový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) také jedná o setrvání v úřadu s náměstkem Zdeňkem Zajíčkem, do jehož působnosti patří zejména datové schránky.

Korbel opustil nedobrovolně ministerstvo spravedlnosti zhruba dva měsíce po nástupu Kovářové. Kasíka pak ministryně odvolala loni v listopadu. Zajíček nastoupil na ministerstvo v prosinci. Pospíšil se odmítl vyjádřit k tomu, zda si plánuje ponechat některé další současné náměstky. "Je korektní, abych promluvil nejdříve s nimi," prohlásil. Dodal ale, že personální změny v úřadu jednoznačně provede. "Mým cílem je očistit resort a uvést ho do podoby, v jaké působil v době Topolánkových vlád," narážel Pospíšil na své předchozí působení na ministerstvu.

Zatímco její předchůdce a staronový ministr Jiří Pospíšil z ODS připravoval nový občanský zákoník, Kovářová po nástupu práci na kodexu uťala.

Po celou dobu jejího ministrování se ve věci nedělo prakticky nic. Až 29. června, tedy čtyři dny po demisi kabinetu Jana Fischera, si exministryně usmyslela, že vytvoří skupinu, která by se občanským zákoníkem zabývala.

Čtěte více

Do čela komise Kovářová jmenovala bývalého šéfa legislativní rady vlády Pavla Zářeckého a obeslala experty na civilní právo. S tím, že poprvé by se nad věcí měli sejít 1. července. Výsledek schůzky? Žádný. Kovářové totiž nikdo z oslovených nepřišel.

"Poté, co paní ministryně nastoupila do funkce, s námi zrušila

Ministerstvo je v lepším stavu

"Jsem ráda, že panu ministrovi můžu vrátit ministerstvo minimálně v takovém, možná v lepším stavu, než jsem je před čtrnácti měsíci přijímala," prohlásila Kovářová. Premiér Petr Nečas (ODS) pak ocenil, že justice za dobu její působnosti nestagnovala, ministerstvo prý pokračovalo v pracích na kodexech.

všechny smlouvy. Až na jaře jsem měl telefonát a dopisem byl přizván do komise.

Úvodní jednání bylo od deseti dopoledne a mně z ministerstva volali ve tři čtvrtě na deset, zda přijdu. Přijít jsem samozřejmě nemohl," popsal například Karel Eliáš z Právnické fakulty Západočeské univerzity a hlavní tvůrce kodexu. "Překvapilo mě, že se rok nic nedělo. Ten rok se takto ztratil," dodal.

Přijít nemohl ani Zářecký, kterého Kovářová jmenovala šéfem celé skupiny. I kdyby chtěl, nemohl. "Na 1. července byla dlouhodobě plánovaná 63. schůze legislativní rady vlády," uvedla Zářeckého mluvčí Simona Cigánková.

Sama Kovářová včera při předávání ministerstva našla jednoduchou

Pospíšilovy priority

- Prosazení nového občanského a obchodního zákoníku
- Elektronizace justice
- Vězeňství
- Mediační a probační služby
- Státní zastupitelství

odpověď na otázku, proč komisi k novému občanskému zákoníku svolala až na 1. července, a ne dřív během svého více než ročního působení v úřadu. "Myslím, že byla tak svolána, protože tak vyšel termín. Tu komisi jsem ustavila o měsíc dřív," řekla Kovářová LN a odešla.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová uvedla do funkce svého nástupce Jiřího Pospíšila

f

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.