Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za cestou Vystrčila stojí USA, tvrdí čínský deník. Podle něj jde o jeho zviditelnění, píše o studené válce

Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil (uprostřed) s manželkou přiletěli do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil (uprostřed) s manželkou přiletěli do... | foto: ČTK

Peking Čínský státní deník Global Times znovu kritizoval návštěvu předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu a zopakoval tvrzení Pekingu, že za touto cestou stojí Spojené státy. Vystrčila označil list za oportunistu, který porušuje diplomatická pravidla a snaží se zviditelnit.

„Během posledních dvou let Spojené státy zásadně změnily politiku vůči Číně, začaly na Čínu útočit a pobízet své evropské spojence, aby se zapojili do nové studené války proti Číně,“ píší Global Times v pondělním úvodníku s tím, že právě tento americký postoj se stal podnětem pro Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan.

„Před několika lety by neměl tu drzost vzepřít se návštěvou Tchaj-wanu principu jedné Číny. To je nová nepříjemná realita - USA budou vždy schopny najít v jistých zemích síly, které podpoří jejich záměr vytvořit frontu proti Číně. Vystrčil tak nemusí být posledním oportunistou, který poruší pravidla v otázce Tchaj-wanu,“ podotýkají Global Times, podle nichž je Vystrčilova návštěva na Tchaj-wanu svou podstatou „zlomyslná“.

Peking považuje Tchaj-wan za svou nedílnou součást a dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Česká republika, stejně jako většina států světa, uplatňuje takzvanou politiku jedné Číny a oficiálně uznává jen pevninskou Čínu.

„Vystrčil tvrdí, že svou cestou na Tchaj-wan podporuje demokracii, a český Senát obvinil Čínu, že odporem vůči cestě se vměšuje do vnitřních záležitostí České republiky. Jedná se o naprosto zvrácenou logiku. Respektování principu jedné Číny a nerozvíjení oficiálních vztahů s Tchaj-wanem patří k závazkům všech zemí, které mají diplomatické vztahy s Čínou. Proto předsedové Senátu ostatních evropských zemích Tchaj-wan nenavštívili,“ konstatuje list.

Podle Global Times je třeba dát Vystrčilovu cestu do kontextu se skutečností, že Česká republika byla v minulosti satelitem Sovětského svazu. „V Česku jsou jisté síly, které do diplomacie země zatahují protikomunistickou ideologii, aby daly najevo, že země už je součástí Západu,“ uvádí list.

Vystrčil se očividně snaží návštěvou Tchaj-wanu přitáhnout pozornost a zviditelnit se, soudí čínský deník. „Pokud budeme stupňovat naše reakce na jeho provokace, pomůžeme mu do jisté míry dosáhnout cíle. Kdybychom ho ale naopak úplně ignorovali, mohlo by se zdát, že jeho chování je tolerováno. Především nesmíme působit podrážděně,“ podotýká list.

„Čína si ve vztahu se Spojenými státy prošla lepšími i horšími obdobími. Předseda českého Senátu, který přijel na Tchaj-wan dělat problémy, je bezvýznamný člověk. O principu jedné Číny nemůže rozhodovat předseda Senátu nějaké malé, odlehlé středoevropské země, ani Washington. Rozhoduje o něm síla Číny a vůle 1,4 miliardy Číňanů,“ zdůrazňuje deník.

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Vakcína proti koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Vakcína proti koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Vakcína proti koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!